Bell 412-EP, należący do indonezyjskich sił zbrojnych. / Wikimedia Commons.

Dwanaście ofiar katastrofy indonezyjskiego śmigłowca wojskowego

W wyniku katastrofy wojskowego śmigłowca Bell 412-EP na indonezyjskiej wyspie Celebes, zginęło 12 żołnierzy i członków załogi maszyny, która brała udział w akcji antyterrorystycznej.

Jak powiedział gen. dyw. Agus Surya Bakti, dowódca okręgu wojskowego Kodam VII/Wirabuana, indonezyjski śmigłowiec Bell 412-EP przewożący 13 wojskowych (11 żołnierzy i 2 członków załogi) ze wsi Watutau w dystrykcie Poso na wyspie Celebes, runął na ziemię po 35 minutach lotu i stanął w płomieniach. W wyniku katastrofy, zginęło 12 żołnierzy i członków załogi maszyny. Jedna osoba przeżyła i jest w stanie krytycznym.

Jak dodał generał, ratownicy odnaleźli płonącą maszynę w rejonie wsi Kasiguncu i podjęli natychmiastową akcję ratowniczą, jednakże było już za późno. Nie jest znana przyczyna katastrofy tylko 3-letniej maszyny, ale do wypadku doszło w trakcie burzy z piorunami.

Indonesia Central Sulawesi

Indonezyjska prowincja Celebes Środkowy (na zielono). / Wikimedia Commons.

Śmigłowiec brał udział w akcji antyterrorystycznej w prowincji Celebes Środkowy, która jest uważana za siedlisko ekstremistów, powiązanych z ISIS. Indonezyjskie siły zbrojne mają za zadanie pochwycenie przywódcy terrorystów, Syekh’a Abu Wardah’a, znanego także jako Santoso, który przewodzi siecią mudżahedinów we wschodniej Indonezji, deklarującą lojalność wobec Państwa Islamskiego. W ubiegłym tygodniu, siły bezpieczeństwa zlikwidowały co najmniej pięciu mudżahedinów.

Czytaj więcej:

Katastrofa T-50I w Indonezji

Indonezyjski Hercules runął na osiedle mieszkalne

Su-35S dla Indonezji

Korea Płd. osiągnęła porozumienie z Indonezją ws. myśliwca 5. generacji

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.