Źródło: www.zse.gorlice.pl

Dwie brygady zmotoryzowane na zachodniej granicy Federacji Rosyjskiej

Według ostatnich doniesień medialnych, Federacja Rosyjska rozpoczęła przenoszenie dwóch samodzielnych brygad zmotoryzowanych na zachodnią granicę – według ekspertów ma to być odpowiedź na zwiększoną aktywność NATO w Europie Wschodniej.

W ostatnim czasie do wiadomości publicznej coraz częściej przedostają się informacje o wzmacnianiu rosyjskiej obecności wojskowej na zachodnich granicach tego państwa. Po raportach o przemieszeniu oddziałów 28. Samodzielnej Brygady Zmotoryzowanej (wraz z uzbrojeniem i pozostałym sprzętem wojskowym) do obwodu briańskiego, pojawiły się informacje o tym, że na zachodniej granicy Federacji Rosyjskiej rozmieszczono, dwie brygady zmotoryzowane. Poza tym w chwili obecnej trwają prace nad budową trzech dywizji (Czytaj także: Siergiej Szojgu: Powstaną trzy nowe dywizje w zachodnich regionach Rosji).

Jak informuje tajemnicze źródło agencji prasowej Interfax, w tym samym czasie gdy tworzone są trzy nowe dywizje z centralnej części kraju na zachodnią granicę przesunięto dodatkowo dwie brygady zmotoryzowane. Jak stwierdza źródło Interfax, rozmieszczanie sił 28. Samodzielnej Brygady Zmotoryzowanej do miasteczka Klińce w obwodzie briańskim jest w toku. Poza tym do miasta Wałujki w obwodzie biełgorodzkim z Samary w obwodzie samarskim przerzucana jest 23. Brygada Zmotoryzowanej. Według tajemniczego rozmówcy działania te podejmowane są ze względu na zwiększoną aktywność NATO w Europie Wschodniej.

Okręgi wojskowe w Rosji: Zachodni (niebieski), Południowy (brązowy), Centralny (zielony) i Wschodni (pomarańczowy). / Wikimedia Commons.

Okręgi wojskowe w Rosji: Zachodni (niebieski), Południowy (brązowy), Centralny (zielony) i Wschodni (pomarańczowy). / Wikimedia Commons.

Jednocześnie, przesunięcie 28. Samodzielnej Brygady Zmotoryzowanej do miasteczka Klińce zostało ujawnione dopiero niedawno. Lokalne media informowały o tym, stwierdzając, że brygada przemieściła się z Jekaterynburga do stałej lokalizacji opodal miasteczka Klińce w obwodzie briańskim ? poza tym w sieci pojawiały się zdjęcia przedstawiające specjalne pociągi z bronią i pozostałym wyposażeniem wojskowym, które przybyły do miasta.

Po przeanalizowaniu tych informacji, zespół naukowców InformNapalm doszedł do wniosku, że mając na celu zabezpieczenie swoich granic Rosja tworzy nowe struktury i bazy wzdłuż granicy białorusko-rosyjskiej, tym samym tworząc linię obrony na drodze z Moskwy do Mińska. Władze w Moskwie pojawiające się w mediach informacje nazywają „absurdem”, jednocześnie nie wykluczając przenoszenia niektórych jednostek wojskowych wewnątrz terytorium Federacji Rosyjskiej.

W dniu 4 maja 2016 roku, podczas telekonferencji ministerstwa obrony, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował o planach stworzenia – celem przeciwdziałania narastającej obecności NATO w pobliżu granic Rosji – trzech nowych dywizji (dwóch w Zachodnim i  jednej w Południowym Okręgu Wojskowym). Zgodnie z raportem agencji informacyjnej TASS, siedziby dowództw nowych dywizji będą mieścić się w Rostowie nad Donem (Południowy Okręg Wojskowy) oraz w Woroneżu i Smoleńsku (Zachodni Okręg Wojskowy). Jeśli chodzi o ich charakter i liczebność będą to Dywizje Strzelców Zmotoryzowanych po 10.000 żołnierzy każda.

Zobacz także:

 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.