Su-34 / Wikimedia Commons.

Dwie katastrofy lotnicze w jeden dzień

W zeszły czwartek, w dniu 4 czerwca br., podczas podchodzenia do lądowania uległ rozbiciu bombowiec Su-34 (w kodzie NATO: Fullback), a w czasie ćwiczeń w innym regionie myśliwiec MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum).

Sklep Urodzeni Patrioci

Su-34 (nr boczny: 28 „Czerwony”; nr rejestracyjny: RF-95067) z 47. Samodzielnego Mieszanego Pułku Lotniczego bazującego na lotnisku Baltimor w Woroneżu podczas lądowania w bazie Buturlinowka wypadł z pasa, gdy nie otworzyły mu się spadochrony hamujące. W wyniku pęknięcia jednej z opon tylnej goleni podwozia, samolot przewrócił się do góry kołami. Według rzecznika rosyjskiego MON, żaden z członków załogi nie został ranny. Do zdarzenia doszło około godziny 16:30 czasu moskiewskiego (UTC+03:00). Bombowce 47. Pułku tymczasowo stacjonują w Buturlinowce, z powodu remontu pasa startowego w bazie macierzystej.

Su-34 (28 „Czerwony”; RF-95067) / Źródło: https://twitter.com/JosephHDempsey

Su-34 (28 „Czerwony”; RF-95067) / Źródło: https://twitter.com/JosephHDempsey

Su-34 (28 „Czerwony”; RF-95067) / Źródło: https://twitter.com/JosephHDempsey

Su-34 (28 „Czerwony”; RF-95067) / Źródło: https://twitter.com/JosephHDempsey

Z kolei kilka godzin wcześniej doszło do katastrofy nieuzbrojonego MiG-29 w pobliżu poligonu Aszułuk w regionie astrachańskim podczas trwających tam ćwiczeń wojsk obrony powietrznej. Około godziny 14:00 czasu moskiewskiego, samolot utracił sterowność i obaj członkowie załogi musieli się katapultować. Według rosyjskiego MON, maszyna rozbiła się podczas rutynowego lotu treningowego, a życiu pilotów nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak dotąd nie ustalono przyczyn katastrofy, a władze wstrzymały loty wszystkich maszyn tego typu. Ustaleniem przyczyn obu wypadków zajmuje się komisja wojskowa.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty