fot. Flickr.

Dwóch Arabów chciało kupić broń w Gdyni

W poniedziałek, 14 marca br. dwóch Arabów na co dzień mieszkających w Holandii próbowało w Gdyni nielegalnie zakupić dwa kałasznikowy i glocki, oferując sześciokrotną cenę. Wraz z trzecim podejrzanym, zostali zatrzymani przez antyterrorystów.

W dniu 14 marca br., do sklepu z bronią przy ul. Portowej w Gdyni weszło dwóch ok. 30-letnich mężczyzn o arabskich rysach z zamiarem zakupu broni palnej. Jak powiedział właściciel sklepu i były komandos Cezariusz Stolarczyk portalowi Trojmiasto.pl:

Powiedzieli, że chcą kupić kałasznikowy i glocki. Nie mieli jednak pozwolenia na broń, więc nie mogliśmy im ich sprzedać. Wtedy zaproponowali, że zapłacą 5 tys. dolarów za sztukę, choć normalnie taki karabin kosztuje u nas 2,5 tys. zł. Byłem wielokrotnie na Bliskim Wschodzie i nie mam wątpliwości, że stamtąd pochodzili. Mieli też doświadczenie w zakresie obsługi broni i znali się na niej. To od razu wzbudziło moją czujność, jeszcze zanim okazało się, że nie mają pozwolenia na broń.

Oprócz właściciela, w sklepie przebywał w tym czasie jego kolega, żołnierz służby czynnej i weteran misji w Afganistanie. Nagrali więc obu mężczyzn oraz ich samochód i powiadomili o zdarzeniu odpowiednie służby.

Jeszcze tego samego dnia, po godz. 21:00 obaj mężczyźni wraz z trzecim podejrzanym zostali aresztowani przez policyjnych antyterrorystów w Centrum Handlowym Riviera. Podczas zatrzymania funkcjonariusze byli zmuszeni użyć paralizatorów. Przy aresztowanych nie znaleziono broni palnej, jedynie gaz pieprzowy oraz urządzenia do uruchamiania samochodów. Policjanci przeszukali samochód zatrzymanych. Mężczyznom postawiono zarzut nielegalnego zakupu broni i złożono wniosek o tymczasowy areszt.

Właściciel gdyńskiego sklepu z bronią, Cezariusz Stolarczyk zajmuje się także organizowaniem szkoleń antyterrorystycznych oraz prowadzi pilotażowy program szkolenia uczniów z gdańskiej szkoły podstawowej w zakresie zachowań antyterrorystycznych.

Źródło: Trojmiasto.pl

Czytaj także:

Rozpoczęła się obława w Brukseli

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.