Pominik weterana fot. P. Jaszczuk
Pominik weterana fot. P. Jaszczuk

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. 4 lata temu, w dniu 21 grudnia 2011 roku doszło do najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Polaków na misjach zagranicznych. W wyniku wybuchu ok. 100 kg miny pułapki zginęło pięciu polskich żołnierzy: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W dniu 21 grudnia 2011 r. 30 polskich żołnierzy jechało w konwoju składającym się z sześciu pojazdów. Polacy wracali z  miejscowości  o nazwie Razzak,  znajdującej się ok. 9 kilometrów na północny wschód od Ghazni. W patrolu byli żołnierze z Zespołu Odbudowy Prowincji, tzw. PRT, który zajmował się wsparciem władz i pomocą ludności cywilnej w prowincji Ghazni. W Razzak sprawdzali przygotowania do otwarcia mauzoleum.

Atak  na polski konwój nastąpił, gdy pojazdy  wracały już  do polskiej bazy wojskowej. Pod jednym z pojazdów eksplodowała ok. 100 kg mina pułapka. Żołnierze: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach zginęli na miejscu. Pojazd opancerzony typu MRAP M-ATV, którym się poruszali  został doszczętnie zniszczony. Jego części rozrzucone były w odległości nawet kilkudziesięciu metrów od miejsca wybuchu. Wszyscy polegli służyli w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Do ataku na ich polski  konwój przyznali się  afgańscy talibowie.  Odpowiedzialny za przeprowadzenie zamachu Hafiz Sardar zginął w 2012 r. w wyniku akcji przeprowadzonej przez polskie i amerykańskie siły specjalne dzięki informacjom zebranym przez polski wywiad.

Warto zaznaczyć, iż od 1953 r. w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Przy czym w ponad 60-letniej historii uczestnictwa Wojska Polskiego w misjach pokojowych zginęło 119 żołnierzy oraz jeden pracownik wojska, z czego najwięcej w Afganistanie (44) oraz Iraku (28).

>>> Zobacz także: Lista żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju <<<

Bibliografia:

http://isaf.wp.mil.pl/pl/1_1702.html
http://isaf.wp.mil.pl/pl/1_1704.html
http://zafganistanu.pl/?p=2867
http://isaf.pamiecipoleglych.mon.gov.pl/?a=true

Komentarze

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.