Eurocopter EC-725 zestrzelony w Meksyku

Śmigłowiec EC-725 Caracal meksykańskich sił powietrznych został ostrzelany podczas operacji przeciwko kartelom narkotykowym, następnie zmuszony do awaryjnego lądowania, w wyniku czego doszczętnie spłonął.

Sklep Urodzeni Patrioci

Do zdarzenia doszło w dniu 1 maja około godziny 7:00 czasu lokalnego (UTC−5), w stanie Jalisco w środkowym Meksyku, gdzie trwają policyjno-wojskowe obławy na plantacje baronów narkotykowych. Załoga EC-725 składająca się z pięciu członków załogi, jedenastu żołnierzy i dwóch policjantów federalnych zauważyła konwój samochodów, z którego w ich kierunku wystrzelono prawdopodobnie – według relacji świadków – pocisk rakietowy z rosyjskiej ręcznej wyrzutni rakiet i trafił w ogon śmigłowca.

W wyniku ostrzału maszyna o numerze bocznym 1009 musiała lądować awaryjnie przez co 3 osoby zginęły, 12 zostało rannych, a 3 zaginęły bez wieści. Rannych przewieziono do lokalnego szpitala wojskowego, a według lekarzy ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Brak natomiast informacji co stało się z napastnikami.

Śmigłowiec brał udział w operacji „Jalisco”, skoordynowanej akcji meksykańskich sił bezpieczeństwa i wojska przeciwko kartelowi Jalisco Nueva Generación, działającego na terenach stanów Jalisco i Colima. Sytuacja w obu regionach jest na krawędzi wojny domowej.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty