Źródło: Royal Air Force

Eurofighter Typhoon jak Hawker Hurricane

Z okazji zbliżającej się 75. rocznicy Bitwy o Anglię, Royal Air Force przemalowały jeden z myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon na kamuflaż stosowany w czasie słynnej kampanii powietrznej.

Eurofighter EF-2000 Typhoon FGR4 o numerze seryjnym ZK349 z 29. Dywizjonu RAF posiada teraz takie same oznaczenia jak legendarny myśliwiec Hawker Hurricane Mk.I z 249. Dywizjonu RAF, za sterami którego siedział kpt. James Brindley Nicolson. Pilot ten jako jedyny walczący w bitwie otrzymał Krzyż Wiktorii ? najwyższe odznaczenie wojenne Imperium Brytyjskiego.

Z okazji rocznicy Bitwy o Anglię, Eurofighter Typhoon w specjalnym kamuflażu w parze z innym legendarnym myśliwcem II wojny światowej, Supermarine Spitfire, weźmie udział w licznych pokazach lotniczych na terenie Wielkiej Brytanii.

Źródło: Royal Air Force

Eurofighter EF-2000 Typhoon FGR4 (ZK349) i Hawker Hurricane Mk.I P3395 „JX-B”. Źródło: Royal Air Force

Jim Nicolson, siostrzeniec kapitana Nicolsona powiedział, że:

Jestem bardzo podekscytowany, że Royal Air Force upamiętniły ten myśliwiec w taki sposób. On po prostu wygląda niesamowicie. Samolot jest zadziwiający, ale zobaczyć go w tych barwach jest po prostu fantastycznie i jest dla mnie wisienką na torcie.

kpt. James Brindley Nicolson (w środku). Zdjęcie wykonane w dniu 16 sierpnia 1940 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

kpt. James Brindley Nicolson (w środku). Zdjęcie zostało wykonane w dniu 16 sierpnia 1940 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.