Fot. Claude TRUONG-NGOC, Źródło: Wikimedia Commons

Eurokorpus obejmie dowództwo nad misją EUTM W Mali

W drugim półroczu 2015 r. Eurokorpus będzie stanowił trzon dowództwa europejskiej misji szkoleniowej EUTM (European Training Mission) w Mali. W misji weźmie udział około 50 żołnierzy z krajów należących do Eurokorpusu, gdzie przez sześć miesięcy będą służyć z żołnierzami innych krajów europejskich w stolicy państwa Bamako.

Pomimo tego, iż Eurokorpus został sformowany w 1993 r., jako jednostka wojskowa szybkiego reagowania w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju, to misja w Mali będzie pierwszą w jego historii operacją pod egidą Unii Europejskiej. Tym samym Eurokorpus będzie mógł udowodnić swoją gotowość do operacji wojskowych Unii Europejskiej i jednocześnie zaprezentować swoje modułowe i elastyczne struktury.

Celem misji jest pomoc w odbudowaniu zdolności obronnych sił zbrojnych Mali pod kontrolą uprawnionych cywilnych organów poprzez doradztwo i szkolenie sił zbrojnych, poprzez szkolenie oddziałów bojowych wraz z instruktażem w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, po doradztwo kadrze dowódczej czy wspieraniu systemu zabezpieczenia logistycznego oraz kierowaniu personelem.

 

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.