F-15SE Silent Eagle. / fot. Boeing.

F-15SE Silent Eagle dla Kataru?

Demokratyczny senator stanu Maryland, Benjamin Louis Cardin twierdzi, że senacka Komisja Spraw Zagranicznych już wkrótce zezwoli na sprzedaż Katarowi 73 wielozadaniowych myśliwców o właściwościach stealth F-15SE Silent Eagle.

Jak dowiedział się portal Defence News, podczas niedawnej wizyty na Bliskim Wschodzie (w Katarze, Arabii Saudyjskiej i Izraelu ? przyp. red.) senator Partii Demokratycznej, reprezentujący stan Maryland, Benjamin Louis Cardin rozmawiał z ministrem obrony Kataru, Chalidem Al Attiyah’em o sprzedaży temu państwu 73 myśliwców F-15SE Silent Eagle.

Katar od dwóch lat stara się o zgodę na zakup najnowszego wariantu z wielozadaniowego myśliwca rodziny F-15E w liczbie 73 maszyn: 36 w pierwszej partii oraz 37 w drugiej, z czego dostawy pierwszej miałyby trwać do 42 miesięcy.

Cardin powiedział, że prezydent Obama wkrótce złoży wizytę w Arabii Saudyjskiej, więc do tego czasu pewne decyzje związane z Katarem powinny dojść do skutku. Senator rozmawiał także o sprzedaży F-15SE dla Kataru z oficjelami izraelskimi, którzy są mocno zainteresowani dozbrajaniem przez Waszyngton najbliższych sąsiadów państwa żydowskiego. Izraelczycy nie są optymistyczni co do sprzedaży, z powodu ? jak twierdzą ? wsparcia przez władze w Doha (stolica Kataru ? przyp. red.) dla ekstremistów z Hamasu i Bractwa Muzułmańskiego.

Z kolei senator Cardin swoje poparcie dla sprzedaży argumentuje tym, że Emirskie Siły Powietrzne Kataru nie dysponują nowoczesnym lotnictwem, które mogłoby skuteczniej wesprzeć siły koalicji w walce z Państwem Islamskim (ISIS). Jeśli chodzi o lotnictwo uderzeniowe, to siły tego kraju dysponują tylko 12 francuskimi myśliwcami Mirage 2000-5 (9 w jednomiejscowej wersji 2000-5EDA i 3 dwumiejscowe 2000-5DDA ? przyp. red.). Warto podkreślić również, że w dniu 4 maja ubiegłego roku, Katar podpisał umowę z Francją na dostawy 24 myśliwców Dassault Rafale za kwotę 6,3 mld EUR (w równowartość której weszły również koszty przeszkolenia 36 pilotów i 100 techników, wyposażenia maszyn w  pociski rakietowe powietrze-powietrze typu Mica i Meteor oraz powietrze-ziemia Scalp i bomby kierowane AASM, a także możliwość dokupienia nawet 12 myśliwców ? przyp. red.).

F-15SE Silent Eagle to proponowana przez Boeinga modernizacja myśliwców F-15E Strike Eagle. Konstrukcja wykorzystuje rozwiązania wynikające z doświadczeń wynikających z technologii stealth. W budowie wykorzystano materiały pochłaniające fale radarowe, a maszyna posiada wewnętrzne luki uzbrojenia, co sprawia, że osiąga właściwości stealth znacznie większe od swoich poprzedników. Oprócz tego, Silent Eagle może przenosić większe ilości uzbrojenia oraz dodatkowe zbiorniki konforemne, które znacząco wydłużają jego zasięg operacyjny.

Przekrój F-15SE Silent Eagle. / fot. Boeing.

Przekrój F-15SE Silent Eagle. / fot. Boeing.

Czytaj także:

Dwa bombowce strategiczne B-52H wylądowały w Katarze [WIDEO]

Amerykańskie F-15C trafią do Europy

Dodatkowa eskadra F-15 dla Izraela

Załoga F-15E oślepiona laserem

Saudyjskie F-15S dotarły do Turcji [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.