F/A-18F Super Hornet / Wikimedia Commons.

F/A-18E/F Super Hornet dla Kanady

Rząd w Ottawie podjął decyzję o zakupie 18 myśliwców wielozadaniowych F/A-18E/F Super Hornet jako rozwiązaniu tymczasowym przed rozpisaniem przetargu na samoloty nowej generacji dla Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych (RCAF).

W dniu 22 listopada br. rząd kanadyjski podjął decyzję o zakupie 18 amerykańskich myśliwców wielozadaniowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet jako rozwiązaniu tymczasowym, uzupełniającym starzejącą się flotę samolotów CF-188 Hornet. Jednocześnie ogłoszono plany rozpisania przetargu na następcę obecnie używanych przez RCAF myśliwców, w którym rząd zastrzega sobie prawo do decydowania o kosztach, okresie dostaw, poziomie wyposażenia oraz wartości ekonomicznej, która jest dla Kanady dopuszczalna. Jak podkreślił kanadyjski minister obrony, Harjit Sajjan:

Każdy rząd musi zadecydować o poziomie ryzyka, który zaakceptują dla kraju i dla naszych mężczyzn i kobiet w mundurach. Mając na uwadze nasze zobowiązania wobec NORAD, NATO i nasze zdolności do reagowania na nieprzewidziane zdarzenia nie są ryzykiem, jaki ten rząd jest skłonny zaakceptować. Flota przejściowa stanowi najskuteczniejszą drogę naprzód, aby zapewnić Kanadzie pozostanie wiarygodnym i niezawodnym sojusznikiem.

Ogłoszenie decyzji o zakupie F/A-18E/F Super Hornet. / fot. National Defence and the Canadian Armed Forces.

Ogłoszenie decyzji o zakupie F/A-18E/F Super Hornet. / fot. National Defence and the Canadian Armed Forces.

Przypomnijmy, że w dniu 6 czerwca br., kanadyjski tygodnik National Post, powołując się na ministra obrony informował, że rząd rozważa zakup pewnej ilości myśliwców Super Hornet, który stanowiłby rozwiązanie pomostowe w związku z drażliwą kwestią ewentualnego zakupu F-35A Lightning II jako docelowej maszyny przyszłości RCAF (czytaj więcej: Kanada kupi Super Hornety?).

Kanadyjskie Królewskie Siły Powietrzne (Royal Canadian Air Force; RCAF) operują obecnie flotą 63 jednomiejscowych CF-188A i 26 dwumiejscowych CF-188B, z których 79 było w użyciu operacyjnym (stan na listopad 2008 r.) z łącznie 138 zbudowanych specjalnie dla tego kraju wariantów amerykańskich F/A-18A/B Hornet. Oficjalnie weszły na uzbrojenie w dniu 7 stycznia 1983 roku (dostawy siłom zbrojnym trwały od 1982 do 1988 roku).

W ciągu trzech dekad eksploatacji, maszyny były modernizowane w związku z ich intensywnym wykorzystaniem bojowym m.in. nad Kosowem, Libią, w Operacji ?Pustynna Burza? w Iraku czy ostatnio na wojnie z Państwem Islamskim (ISIS).

CF-188A Hornet, należący do Kanadyjskich Królewskich Sił Powietrznych. / fot. National Defence and the Canadian Armed Forces.

CF-188A Hornet, należący do Kanadyjskich Królewskich Sił Powietrznych. / fot. National Defence and the Canadian Armed Forces.

Źródło: news.gc.ca: Canada announces plan to replace fighter jet fleet

Czytaj także:

Super Hornety dla Kuwejtu?

Katastrofa dwóch myśliwców Super Hornet nieopodal wybrzeża Karoliny Północnej

Pierwszy lot Super Horneta z pociskiem przeciw-okrętowym nowej generacji

Produkcja myśliwców Super Hornet w Indiach?

Katastrofa Super Horneta

Pociski LRASM dla myśliwców Super Hornet

Amerykański Super Hornet rozbił się w Zatoce Perskiej

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.