fot. Raytheon.

Fakty i mity o systemie Patriot dla Polski

Raytheon opublikował dokument, obalający mity dotyczące systemu przeciwlotniczego MIM-104 Patriot dla Polski.

Według producenta, system przez niego produkowany ciągle ewoluuje zgodnie z zagrożeniami dzisiejszego teatru działań wojennych, a najnowsze modernizacje uwzględniają nowy procesor radaru (Radar Digital Processor; RDP) i pomocniczy (Modern Adjunct Processor; MAP) oraz oprogramowanie Post Deployment Build-7 (PDB-7), a także najnowsze pociski ziemia-powietrze PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement). Polsce zostaną zaoferowane właśnie te pociski, a także PAC-2 GEM-T (Guidance Enhanced Missile ? Tactical) oraz opracowany wspólnie w niedalekiej przyszłości niskokosztowy pocisk LCI (Low-Cost Interceptor).

PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement). / fot. Raytheon.

PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement). / fot. Raytheon.

Co najważniejsze oprogramowanie PBD-7 używa zaawansowanych algorytmów klasyfikacji, rozróżniania oraz identyfikacji celów, a także narzędzi służących do modelowania, symulacji i oceny pracy systemu w celu dokładnego przewidzenia jego działania.

Jeśli chodzi o radar główny, to aktualnie opracowywaną opcją, w tym oferowaną Polsce, jest stacja radiolokacyjna z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA; Active electronically scanned array), zdolny do wykrywania statków powietrznych, pocisków balistycznych i manewrujących oraz bezzałogowych aparatów latających. Radar, oparty na technologii azotku galu (GaN), jest testowany w ośrodku Raytheona w Pelham (New Hampshire) od 2014 roku.

Radar AESA systemu Patriot. / fot. Raytheon.

Radar AESA systemu Patriot. / fot. Raytheon.

Powyższe technologie obalają mity na temat głosów, jakoby Raytheon zaoferował Polsce przestarzały system przeciwlotniczy. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych zobowiązały się użytkować system Patriot do 2048 roku, co z kolei obala mit na temat domniemanej rezygnacji tego kraju z użytkowania rodzimego systemu. Kolejne modernizacje systemu są prowadzone pod nadzorem i z uwagami specjalistów z amerykańskiej armii.

Raytheon zobowiązał się także do nawiązania współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym. W Polsce zostanie zaprojektowana, opracowana i przetestowana nowa antena systemu identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe; IFF) dla radaru AESA Patriot, a koncern rozpocznie niebawem rozmowy na temat polskiego udziału w opracowywaniu systemu nowej generacji (Next Generation Patriot). Brana pod uwagę jest współpraca w zakresie radaru, systemu dowodzenia i kierowania oraz pocisków ziemia-powietrze. Dzięki tej współpracy nastąpi transfer technologii do naszego kraju (do tej pory amerykański koncern podpisał 7 umów i 28 listów intencyjnych z polskimi firmami z branży ? przyp. red.).

Natomiast, jeśli chodzi o dostępność do kodów źródłowych, Raytheon ogranicza ją, gdyż decydują o tym względy bezpieczeństwa, jak i fakt, że wszyscy użytkownicy, tj. 13 państw, korzystają z tej samej wersji oprogramowania.

Producent twierdzi także, że koszty eksploatacji systemu nie są ? wbrew obiegowym opiniom ? wysokie i wypadają optymalnie w porównaniu z innymi systemami przeciwlotniczymi tego segmentu, oferowanymi przez konkurencję. Wynika to z dzielenia kosztów modernizacji systemu na wszystkich użytkowników, gdyż w przypadku systemu używanego lokalnie są one analogicznie wyższe.

W Internecie krąży też wiele informacji na temat nieskuteczności systemu podczas I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Ówczesna wersja systemu Patriot z pociskiem PAC-2, według informacji US Army, zestrzeliła do 70% nad Arabią Saudyjskiej i 40% nad Izraelem, irackich rakiet balistycznych krótkiego zasięgu R-17 Elbrus (w kodzie DIA/NATO: SS-1C Scud-B; indeks GRAU: 9K72) i ich pochodnych, wystrzelonych przez wojska Saddama Husajna. Tamta wersja pocisku (PAC-2) uzbrojona w głowicą rozpryskową była projektowana do przechwytywania samolotów, a nie rakiet balistycznych czy manewrujących, dlatego tuż po konflikcie Raytheon rozpoczął prace nad nowym pociskiem. PAC-3 z głowicą kinetyczną (hit-to-kill) pozwolił na lepsze osiągi w zakresie przechwytywania rakiet i w czasie II wojny w Zatoce Perskiej w 2003 roku rakiety PAC-3 uzyskały 100% skuteczności w zakresie neutralizowania irackich rakiet balistycznych.

Pełny tekst dokumentu dostępny jest tutaj: Facts about Raytheon’s Patriot Solution For Poland.pdf

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Czytaj także:

Polska kupi zestawy rakietowe Patriot

Selex ES dostarczył Polsce trzy radary RAT 31DL

Przetarg na radary rozpoznania pola walki

Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków

Niemcy i Amerykanie wycofają baterie Patriot z Turcji

Powstanie nowy radar dalekiego zasięgu na Alasce

Kanada wybrała dostawcę systemów radarowych średniego zasięgu

Rosja buduje radar antyrakietowy w Arktyce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.