Recenzja książki: Felipe Botaya, Operacja Hagen.

Książka Felipe Botayi opowiada niesamowitą historię rozgrywającą się pod koniec II wojny światowej, gdy Niemcy wysłali bombowiec He-177 z tajnym zadaniem zrzucenia bomby atomowej. Na liście celów znajdowało się kilka miast: Nowy Jork, Londyn i Moskwa, ale w ostateczności kres misji znajdował się zupełnie gdzie indziej.

Operacja Hagen rozpoczyna się w momencie gdy do emerytowanego inżyniera Stefana Dornera przybywają dwaj amerykańscy wojskowi, by przesłuchać go w sprawie wydarzeń których był uczestnikiem podczas ostatnich lat II wojny światowej. Dorner początkowo niechcący mówić o dawnych wydarzeniach w końcu się zgadza i zaczyna opowiadać. Zaczyna swoją opowieść od tego jak w czerwcu 1942 roku, gdy jako młody pilot myśliwski Luftwaffe otrzymuje rozkaz powrotu do Berlina. Po kilku miesiącach pracy w szkole pilotażu i Ministerstwie Lotnictwa Rzeszy zostaje wyznaczony do przeprowadzenia Operacji Hagen, której celem jest zrzucenie niemieckiej bomby atomowej? Od tego momentu akcja przenosi się w inne części Niemiec i okupowanej przez Niemców Europy. Bohaterowie odwiedzają wiele lokacji związanych z niemieckimi ?cudownymi broniami? zwanymi wunderwaffe. Poczynając od podziemnych fabryk zbrojeniowych, a kończąc na udziale w pierwszym teście jądrowym na wyspie Rugia na Bałtyku. Czas przeprowadzenia operacji się zbliża nieubłaganie.

Felipe Botaya w swojej powieści napisanej z perspektywy pilotów, łączy postacie powszechnie znane jak doktora Hansa Kammlera czy Hermana Goerringa, ale także te które znajdowały się w cieniu programu. Autor prezentuje zaawansowane technologie zbrojeniowe jakie Niemcy posiadali pod koniec wojny, od bombowca dalekiego zasięgu Heinkel He-177, aż po metody działania bomby atomowej zarówno plutonowej jak i uranowej. Objaśnia także jakimi przerażającymi metodami osiągano te rezultaty. Pracą przymusową więźniów czy zmuszaniem naukowców do poświęceń III Rzesza starała się odmienić losy wojny na swoją korzyść.

Operacja Hagen to doskonała pozycja dla każdego, kto chciałby zanurzyć się w tamte mroczne czasy, by poznać historię grupy ludzi chcących odmienić bieg wojny na korzyść III Rzeszy? Jest to wyścig w którym, stawką są losy ich ojczyzny. Emocjonujący przebieg i kompletnie zaskakujący, acz tragiczny finał doskonale wkomponowują się w tą historię.

Polecam.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.