Brytyjski Eurofighter Typhoon i francuski Dassault Rafale podczas ćwiczeń w Stanach Zjednoczonych w dniu 7 grudnia 2015 roku. / U.S. Air Force photo by Senior Airman Kayla Newman.

Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy samolot myśliwski

W dniu 13 lipca br. podczas wspólnego posiedzenia rządów Francji i Niemiec, oba kraje zgodziły się co do rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych nowego samolotu myśliwskiego jako następcy modeli Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon.

W czwartek, 13 lipca br. podczas wspólnego posiedzenia rządów Francji i Niemiec, oba kraje zgodziły się co do rozpoczęcia w połowie 2018 roku prac badawczo-rozwojowych nowego samolotu myśliwskiego jako następcy modeli Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon. Zgodnie z dokumentem opublikowanym po spotkaniu na wysokim szczeblu pod przewodnictwem prezydenta Emmanuela Macrona i kanclerz Angeli Merkel, oba państwa opracują mapę drogową kolejnego, projektu zbrojeniowego w dążeniach do silnego potencjału obronnego Europy, z możliwością eksportu przyszłego produktu.

Deklaracja Paryża i Berlina następuje krótko po decyzji o dowództwa planowania Luftwaffe o rozpoczęciu poszukiwań następcy obecnej floty samolotów bojowych, który miałby wejść do służby w latach 2025-2035. W połowie maja br. Niemcy wyraziły zainteresowanie myśliwcami 5. generacji F-35 Lightning II (czytaj więcej: Niemcy zainteresowane zakupem myśliwców F-35?), a wkrótce także innymi produktami amerykańskiej zbrojeniówki: F-15E Strike Eagle i F/A-18E/F Super Hornet.

Oprócz tego dział Airbus Defence and Space razem z Bundeswehrą pracuje nad koncepcją myśliwca następnej generacji w ramach programu Future Combat Air System (FCAS), co zostało ogłoszone w dniu 20 czerwca ub. r. (czytaj więcej: Airbus zaprezentował koncepcję europejskiego myśliwca 5. generacji), a Francja i Wielka Brytania na początku marca ub. r. ogłosiły budowę, również w ramach programu FCAS, uderzeniowego bezzałogowego aparatu latającego (UCAV), jako uzupełnienia maszyny załogowej (czytaj więcej: Brytyjsko-francuski dron uderzeniowy w 2025 roku). Oznacza to kilka konkurencyjnych koncepcji, które z politycznego punktu widzenia, po Brexicie, mogą doprowadzić do przetasowań porozumień między tymi krajami, zwłaszcza, że żadne europejskie państwo nie może sobie pozwolić na samodzielną budowę samolotu bojowego nowej generacji.

Wielozadaniowe Dassault Rafale w wariantach B i C pozostaje na wyposażeniu Sił Powietrznych Francji (Armée de l’air) w liczbie 108 egzemplarzy od 2006 roku, więc jest stosunkowo nową maszyna, w przeciwieństwie do starszych, ale wyłącznie myśliwskich Dassault Mirage 2000 C/-5 (35 egz.; 1983 r.) i Mirage 2000 B (6; 2000) czy szturmowych Mirage 2000N/2000D (84; 1988). Natomiast wariant morski, czyli Rafale M, jest operowany przez lotnictwo Marynarki Wojennej (Marine nationale) w liczbie 42 egzemplarzy od 2001 roku. Z kolei Siły Powietrzne Niemiec (Luftwaffe) operują 125 (ze 143 zamówionych) myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon, a także 89 samolotami Panavia Tornado, w tym 21 ECR (w wersji rozpoznawczej i przełamywania obrony przeciwlotniczej) i 68 IDS (w wersji szturmowej), które również zostaną wycofane w niedalekiej przyszłości.

Źródła:

defensenews.com: France and Germany agree to jointly build new generation fighter jet

theaviationgeekclub.com: Germany could purchase one among F-35, F-15 and F/A-18 to replace its aging Tornado fighter bombers

Czytaj także:

Austria planuje wycofanie myśliwców Eurofighter Typhoon

Oman odebrał pierwsze myśliwce Eurofighter Typhoon [FOTO]

Francja: rozpoczęto prace nad modernizacją myśliwców Rafale do standardu F4

MBDA zmodernizuje pociski manewrujące Storm Shadow / SCALP

Problemy Eurofighterów ze zbiornikami paliwa

Prawie 40 niemieckich Tornado zostało uziemionych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.