Francuskie siły specjalne. /Fot. Christophe M./Armée de Terre

Francuskie siły specjalne w Syrii

W północnej części Syrii rozmieszczono francuskie siły specjalne ? ich doradcy mają za zadanie wspomóc lokalne grupy powstańcze w walce z Państwem Islamskim (ISIS) i w operacji odbicia miasta Manbidż.

Pułkownik Gilles Jaron, pełniący funkcję rzecznika francuskiej armii, który potwierdził rozmieszczenie francuskich sił na terytorium Syrii, stwierdził, że ofensywa dąży do odcięcia dróg zaopatrzenia łączących de facto stolicę samozwańczego kalifatu miasto Ar-Rakka z obszarami aż do granicy z Turcją.

W ubiegłym tygodniu francuski minister obrony Jean-Yves le Drian oświadczył, że Francja wspiera siły zwalczające ISIS poprzez dostawy uzbrojenia, doradztwo oraz wsparcie powietrzne ? inne źródła znajdujące się w francuskim MON stwierdziły, że siły specjalne szkolą Syryjskie Siły Demokratyczne (ang. Syrian Democratic Forces) – składające się z kurdyjskich jednostek YPG oraz innych mniejszych grup.

W kontrolowanych przez siły kurdyjskie regionach Iraku, działa rzekomo około 150 francuskich operatorów ? ich działania skupiają się wsparciu i doradztwie w walce z Państwem Islamskim. Jak wynika z poprzedniego oświadczenia francuskiego MON, oczekuje się, że kolejna dostawa wyposażenia dotrze do sił kurdyjskich w czerwcu br.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.