M1A2 Abrams, należący do US Army. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Gen. Hodges: żołnierze US Army trafią do Polski w styczniu 2017 roku

We wtorek, w dniu 13 listopada br. gen. Frederick ?Ben? Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie poinformował, że rozmieszczanie rozmieszczenie w Polsce około 4 tysięcy żołnierzy US Army rozpocznie się w styczniu 2017 roku – do ujawnienia tejże informacji doszło podczas wizyty w Szkole Logistyki Bundeswehry w Osterholz-Scharmbeck.

Jak poinformował gen. Frederick ?Ben? Hodges, dowódca wojsk lądowych USA w Europie, przemieszczanie sił US Army w liczbie 4 tysięcy żołnierzy wraz z pojazdami i pozostałym wyposażeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej rozpocznie się w styczniu 2017 roku – oddziały amerykańskiej armii wylądują w niemieckim porcie Bremerhaven, skąd zostaną przebazowane do Polski. Gen. Hodges poinformował o dacie przebazowania amerykańskich sił do Polski podczas wizyty w Szkole Logistyki Bundeswehry leżącej w Osterholz-Scharmbeck (w kraju związkowym Dolna Saksonia – przyp. red.) – według niego północne Niemcy stałyby się korytarzem logistycznym dla oddziałów wyruszających do Europy Środkowej i Wschodniej.

Przerzut żołnierzy US Army na wschodnią flankę NATO to następstwo decyzji jakie zapadły podczas szczytu NATO w Warszawie 2016 roku – ustalono wówczas, że do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii trafią cztery bataliony NATO w celu wzmocnienia tzw. wschodniej flanki Sojuszu (czytaj także: Szczyt NATO: jest decyzja ws. batalionów sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich). Generał Hodges podczas wizyty w Szkole Logistyki Bundeswehry powiedział ponadto, że celem rozmieszczenia sił jest zabezpieczenie pokoju w Europie i demonstracja siły wobec Federacji Rosji.

Warto przypomnieć, że w lipcu br. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado) – czyli siły US Army wydzielone do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – zostaną rozmieszczone w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu (czytaj także: MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia sił zbrojnych USA w Polsce).

W dniu 3 listopada br. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że do Europy w ramach NATO trafi Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy (ABCT) oraz 10. Brygada Lotnictwa Bojowego. W ramach 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (ABCT), do Europy trafi 4.100 żołnierzy, dysponujących 470 pojazdami, w tym 90 czołgami M1 Abrams, 130 bwp/bwr M2/M3 Bradley i armatohaubicami M109 Paladin. Do Europy trafi także około 1.750 żołnierzy z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork (czytaj także: Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie).

Źródło: Bussniess Standard | 4,000 US troops to be deployed in Poland in 2017: US commanderBerliner – Zeitung | US-Militär informiert über Truppenverlegung nach OstenN-TV.De | Konvoi der US-Armee rollt durch Deutschland

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.