ISIS. źródło: http://www.thecabletimes.com/

Gen. Raymond Thomas: międzynarodowa koalicja zlikwidowała 60 tys. bojowników ISIS

Dowódca Operacji Specjalnych USA (USSOCOM) gen. Raymond Thomas poinformował, że od począwszy od 2014 roku międzynarodowa koalicja ze Stanami Zjednoczonymi na czele przyczyniła się do likwidacji ponad 60 tysięcy bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Generał Raymond Thomas.

Generał Raymond Thomas, jedenasty dowódca USSOCOM poinformował, że od czasu rozpoczęcia operacji wojskowej o kryptonimie Inherent Resolve wysiłki międzynarodowej koalicji doprowadziły do unicestwienia ponad 60 tysięcy bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS; ISIL; Daesh). Informacje o sukcesach międzynarodowej koalicji zostały ujawnione przez dowódcę USSOCOM we wtorek, w dniu 4 lutego br. podczas dorocznej konferencji poświęconej operacjom specjalnym i konfliktom o niskiej intensywności zorganizowanej w Waszyngtonie przez Stowarzyszenie Obrony Narodowej.

Przypominamy, że jeszcze w grudniu 2016 roku przedstawiciele amerykańskiej administracji twierdzili, że w operacji zlikwidowano około 50 tysięcy bojowników ISIS – przedstawione przez generała Thomasa dane wskazują zatem, że liczba zgładzonych terrorystów wzrosła o 10 tysięcy. Warto zaznaczyć, że wystąpienie na konferencji w Waszyngtonie mogło zostać odebrane przez niektóre środowiska jako działanie na rzecz obrony wizerunku tej międzynarodowej operacji przed krytycznymi opiniami pojawiającymi się od czasu do czasu zarzucającymi siłom koalicji m.in. niską skuteczność.

Generał Thomas zaznaczył ponadto, że sukcesy w walce z bojownikami, szczególnie w rejonie tzw. twierdz Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Ar-Rakka (czytaj także: SDF rozpoczęły operację wyzwalania Ar-Rakki), czy irackim Mosulu (czytaj także: Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się, Okrążenie Mosulu zostało zamknięte, Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie). Generał wspomniał także o sukcesach w walce tzw. Państwem Islamskim poza głównym terenem ich działania, czyli Syrią i Irakiem – według dowódcy USSOCOM w zakończonej całkowitym sukcesem sił koalicji operacji odbicia Syrty w Libii zlikwidowano ponad 1500 bojowników (czytaj także: Libijska armia przejęła kontrolę nad Syrtą).

Źródło: military.com

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.