?Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem? – recenzja

W listopadzie bieżącego roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Skalskiego, jednego z najlepszych polskich pilotów w czasie II wojny światowej. Z tej okazji na krajowym rynku wydawniczym nakładem Oficyny Wydawniczej Alma-Press ukazała się książka ?Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem?.

Autorami pracy są Grzegorz Sojda i Grzegorz Śliżewski, dwaj badacze zajmujący się na co dzień historią polskiego lotnictwa ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Obaj panowie mają na swym wspólnym koncie m.in. trzy bardzo udane prace czyli ?Cyrk Skalskiego?, ?Ci cholerni Polacy! ? Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię? oraz biografię ?Mjr. pil. Karol Pniak?. Tym razem na ich warsztacie badawczym znalazła się osoba najskuteczniejszego polskiego pilota w II wojnie światowej ? Stanisława Skalskiego.

Książka została zbudowana w oparciu o układ chronologiczno ? problemowy. Na prawie dwustu stronach tekstu autorzy przedstawiają Nam losy niezwykłego ?rycerza przestworzy?. Począwszy od lat młodości na kresach wschodnich II RP, poprzez edukację w dęblińskiej Szkole Podchorążych Lotnictwa w czasie której wyniki nie wróżyły wielkiej kariery śledzimy kolejne etapy życia Skalskiego. Podczas kampanii wrześniowej ?Cywil? jak zwykli określać go koledzy po raz pierwszy pokazał drzemiący w Nim potencjał zestrzeliwując 4 i ? nieprzyjacielskich samolotów. Przewaga sprzętowa Niemców sprawiła, że pełnię swoich możliwości zaprezentował w już na angielskim niebie. Przywołane przez badaczy liczne relacje świadczą o tym, że Skalski był ceniony zarówno przez podwładnych jak i przełożonych. Jako ciekawostkę warto dodać, że podwładni uważali Go za osobę przynoszącą szczęście, dlatego lubiano z Nim latać w akcje bojowe.  O tym, że pilotem był wybitnym świadczą również jego odznaczenia z Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari na czele. Po zakończeniu działań wojennych mimo wielu propozycji pracy zarówno od Anglików jak i Amerykanów zdecydował się na powrót do ojczyzny. Życie w ?nowej Polsce? to burzliwy okres w życiu Naszego asa, od niesłusznego pobytu w więzieniu z wyrokiem śmierci po gwiazdki generalskie z rąk komunistycznych dygnitarzy. Jest to równocześnie czas którym Stanisław Skalski zaangażowany był żywo w służbę społeczną. Książkę zamyka ostatni rozdział poświęcony losom pilota już w III RP w którym na czoło wybija się jego zaangażowanie w politykę.

Książka ma charakter popularno ? naukowy, autorzy postarali się by treści w niej zawarte zaprezentować w jak najciekawszej formie. Trzeba przyznać, że im się to bardzo dobrze udało. W czasie narracji otrzymujemy najważniejsze informacje z życia Stanisława Skalskiego wzbogacone o liczne relacje zarówno bohatera jak i osób w jakimś stopniu z nim związanych. Wszystko to sprawia, że pracę czyta się bardzo sprawnie i przyjemnie.

Pod względem technicznym książka prezentuje się bardzo dobrze, otrzymujemy bowiem twardą oprawę, porządnie zszyte strony czy też przyjemny dl oka układ czcionki. Niezwykle wartościowym elementem jest umieszczenie kilku wstawek na których zaprezentowano kilkadziesiąt unikatowych zdjęć Stanisława Skalskiego odnoszące się do kolejnych etapów jego życia.

Podsumowując książka ?Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem? jest bardzo interesującą pozycją, która w bardzo ciekawy sposób prezentuje nam osobę jednego z największych polskich asów myśliwskich II wojny światowej. Polecam ją nie tylko miłośnikom historii polskiego lotnictwa, lecz także każdemu pasjonatowi historii Polski.


i_phpSquoeI

Autor: Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski
Tytuł:Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem
Wydawca: Wydawnictwo Alma ? Press 
Rok wydania: 2015
Stron: 208
Oprawa: Twarda, foliowana 
ISBN: 978-83-7020-617-8

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.