Głos Bohatera #4 ? Konrad Strycharczyk ?Słowik?

Ukazał się najnowszy odcinek cyklu Głos Bohatera, który ma postać wywiadów z osobami zasłużonymi w walce o wolną Polskę. Bohaterem czwartego już odcinka jest Konrad Strycharczyk ps. Słowik.  Pan Konrad to postać nietuzinkowa z ogromnym poczuciem humoru, ale przede wszystkim patriota, Żołnierz Wyklęty w oddziale legendarnego mjr Hieronima Dekutowskiego ?Zapory?, żołnierz WiN i więzień UB.

Konrad Strycharczyk urodził się 25 maja 1923 roku w miejscowości Nisko, wówczas województwo lwowskie (dziś woj.podkarpackie). W 1934 r. został harcerzem, który wraz z nastaniem okupacji niemieckiej przeszedł do działalności konspiracyjnej. W wieku 17 lat wstąpił do Armii Krajowej, walczył początkowo w oddziale Franciszka Przysiężniaka ps. Ojciec Jan. Następnie w 1944 r. zostaje zatrzymany przez NKWD i siłą wcielony do Ludowego Wojska Polskiego. W czasie służby aresztowany i ciężko przesłuchiwany przez Informację Wojskową jako wróg władzy ludowej. Ucieka i dostaje się do oddziału legendarnego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. W 1946 r. ponownie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po amnestii wyjeżdża do Szczecina, gdzie przez długi czas pracuje, w roli aktora i artysty estrady, na scenie Operetki i Teatru Muzycznego w Szczecinie, a następnie jako tenor Operetki Szczecińskiej.

>>> Pozostałe odcinki Głosu Bohatera <<<

Głos Bohatera jest cyklem wywiadów z żołnierzami, kombatantami oraz innymi zasłużonymi dla Polski, których wspomnienia chcemy utrwalić i prezentować szerzej publiczności. Celem projektu jest również działalność edukacyjna w zakresie historii oraz kształtowanie postaw i wartości patriotycznych.

>>> Zobacz: Głos Bohatera <<<

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.