JW GROM. /Fot. mjr R.Siemaszko/DPIMON

Czeskie granatniki przeciwpancerne dla JW Grom

Granatnik RPG-75 to jednostrzałowa wyrzutnia pocisków przeciwpancernych opracowana w latach 70-tych w Czechosłowacji. Wystrzelone przez nią pociski kalibru 68 mm o wadze 0.82 kg mogą razić cele na dystansie do 300 metrów i charakteryzują się przebijalnością pancerza o grubości 300 mm.

W dniu 8 lipca br. Jednostka Wojskowa GROM (JW 2305) poinformowała o rozpoczęciu postępowania przetargowego na dostawę jednorazowych granatników przeciwpancernych RPG-75-M. Zgodnie z dokumentacją przetargową największe znaczenie przy wyborze dostawcy miała cena (60) oraz gwarancja (40).

Broń ta jest wykorzystywana przez żołnierzy JW GROM od 2010 roku. Jak do tej pory do Wojska Polskiego trafiła wersja RPG-75 w wersji TB (termobarycznej). /Fot. zeveta.cz

Podmioty zainteresowane uczestnictwem w przetargu mogą składać swoje oferty do 7 sierpnia 2017 roku. Warto jednak zaznaczyć, że czeski producent wyżej wymienianych granatników przeciwpancernych RPG-75-M, firma Zeveta Ammunition posiada już swoje przedstawicielstwo w naszym kraju ? reprezentuje ją firma WORKS 11 Sp. z o.o. z Katowic. Dostawy mają być realizowane w okresie od 2 października do 30 listopada 2017 roku.

RPG-75

RPG-75 to granatnik przeciwpancerny o zbliżonej budowie do amerykańskiego M72 LAW. W przeciwieństwie do swojego amerykańskiego odpowiednika RPG-75 jest bronią bezodrzutową, a nie rakietową, co pozwala na wykorzystywanie jej z wnętrza pomieszczeń.

Granatnik waży zaledwie 3,2 kg i wykorzystuje pociski przeciwpancerne kalibru 68 mm (waga 0,82 kg) zdolne do rażenia celów przeciwnika na dystansie do 300 metrów i przebijania pancerza o grubości 300 mm. Wyrzutnia wykonana jest z dwóch rur ze stopu lekkiego (Duraluminium ? przyp.red.) po rozłożeniu połączonych ze sobą zatrzaskiem bagnetowym. Granatnik składa się z rozkładanej, teleskopowej wyrzutni mieszczącej ładunek miotający oraz pocisk kumulacyjny ? tylna cześć wyrzutni zakończona jest dyszą. Rozłożenie wyrzutni powoduje rozłożenie celownika o nastawach 200, 250 i 300 m.

Źródło: bip.mon.gov.pl

Zobacz także: 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.