Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski, Piotr Hodyra „Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię” ? recenzja

Zwrot „Ci cholerni Polacy!”, początkowo negatywnie określający naszych pilotów w Anglii, z którymi nie mogli się porozumieć brytyjscy sierżanci, z czasem nabrał znaczenia bardzo pozytywnego ? stał się synonimem waleczności i zaciętości polskiego żołnierza w walce z niemieckim najeźdźcą. Najnowsza publikacja dotycząca Bitwy o Anglię w kompleksowy sposób opisuje dzień po dniu zmagania polskich pilotów na obczyźnie broniących angielskiego nieba, jak i podłoże polityczno-wojskowe po upadku II Rzeczypospolitej i przygotowania do odrodzenia się Sił Powietrznych, najpierw we Francji, a po jej klęsce, w Wielkiej Brytanii. Choć wydaje się, że o tej bitwie powiedziano i napisano już wszystko, to jednak niniejsza książka bazując tylko i wyłącznie na dokumentach i wspomnieniach spisywanych na bieżąco podczas wojny, pozbawiona jest błędów wynikających z ułomności ludzkiej pamięci, gdy piloci spisywali swoje wspomnienia dużo później.

Książka „Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię” pojawiła się na rynku wydawniczym pod Naszym patronatem na początku marca br. Pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki jest jej objętość ? 720 stron robi wrażenie, ale po przeczytaniu całości dochodzimy do wniosków, że jej wielkość jest słuszna i aby wyczerpać temat, skracanie byłoby niefortunne. Autorzy podzielili publikację na kilka części, której zasadnicza skrupulatnie opisuje dzień po dniu walki Polaków z Niemcami od 14 lipca do 31 października 1940 roku na tle Brytyjczyków wraz ze statystykami zwycięstw i strat w boju, wypadkach i innych incydentach, które się wydarzyły. Dowiadujemy się jaka danego dnia była pogoda oraz jak liczne środki napadu powietrznego zostały wysłane przez dowództwo Luftwaffe. Otrzymujemy informacje nie tylko o polskich dywizjonach, w tym o najsłynniejszym 303 Dywizjonie Myśliwskim ?Warszawskim? im. Tadeusza Kościuszki czy 302 Dywizjonie Myśliwskim ?Poznańskim?, ale także o każdym wykonanym locie bojowym i treningowych pilota znad Wisły także walczących w dywizjonach RAF-u. Nie zabrakło także niemniej skrupulatnej dokumentacji udziału polskich dywizjonów bombowych, m.in. 300 Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej oraz 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”, dlatego też, ?Ci cholerni Polacy!…? powinna zainteresować każdego pasjonata historii i polskiego lotnictwa.

Zanim jednak autorzy przechodzą do meritum książki, możemy dowiedzieć się o podłożu polityczno-militarnym po wybuchu II wojny światowej, upadku II Rzeczypospolitej, ewakuacji najwyższych władz do Rumunii i ich internowaniu oraz ? co najbardziej powinno zainteresować czytelników tej książki ? procesie przerzucania polskich lotników i personelu naziemnego ze wspomnianej już Rumunii, a także Węgier, Litwy czy Łotwy do Francji i Wielkiej Brytanii. Nie brakuje tu cytatów z listów czy pamiętników zachodnich oficjeli i polskich władza cywilnych i wojskowych oraz została poruszona kwestia ingerencji Francji w skład osobowy rządu polskiego na uchodźstwie oraz umowy wojskowej z Wielką Brytanią, negocjowanej m.in. na Konferencji w Paryżu w dniu 25 października 1939 roku i podpisanej dopiero w dniu 5 sierpnia 1940 roku. Czytelnik może prześledzić proces negocjacji o utworzenie dywizjonów narodowych, walczących obok RAF-u oraz kwestii autonomii Polskich Sił Powietrznych. Autorzy prezentują proces tworzenia pierwszych dywizjonów i skrzydeł Polskich Sił Powietrznych w obu krajach, ewakuację Polaków z Francji po jej upadku do Wielkiej Brytanii i początek szkolenia w powietrzu na nowych typach samolotów.

Książka ?Ci cholerni Polacy!…? zawiera dane osobowe wszystkich polskich pilotów myśliwskich i bombowych, walczących w Bitwie o Anglię, w większości przypadków okraszone ich fotografiami. Oprócz podobizn polskich bohaterów angielskiego nieba, możemy zobaczyć dziesiątki fotografii archiwalnych z życia codziennego lotników we Francji i Wielkiej Brytanii, jak i w czasie ich drogi na Zachód. Oprócz czarno-białych zdjęć, autorzy zamieścili kolorowe grafiki ze wszystkimi typami samolotów, na jakich walczyli Polacy: myśliwców Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire oraz lekkich bombowców Fairey Battle.

Jako podsumowanie, Autorzy przedstawiają ostateczne statystyki i wkład Polaków w obronę Anglii oraz wyjaśniają skąd wziął się mit 303 Dywizjonu. Dodatkiem do publikacji są załączniki nt. różnic w polskich i brytyjskich stopniach wojskowych, alfabetyczną listę wszystkich polskich pilotów operacyjnych i nieoperacyjnych, a także ich zestawienie wg liczby lotów bojowych i zgłaszanych zwycięstw w podniebnych pojedynkach.

„Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię” to książka dla każdego pasjonata polskiego lotnictwa, osób chcących pogłębić swoją wiedzę nt. naszego wkładu w angielską wolność oraz tych, którzy szukają bardzo dokładnych informacji o walkach poszczególnych pilotów. Największym atutem i tym, co zachwyca jest imponująca szczegółowość i detale, jakimi jest wypełnione niemal trzy czwarte tej publikacji.

GRZEGORZ SOJDA, publicysta, zajmujący się tematyką związaną z lotnictwem polskim z czasów II wojny światowej.

GRZEGORZ ŚLIŻEWSKI (ur. 1967 r.), historyk, dziennikarz i samorządowiec. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Specjalizuje się w historii polskiego lotnictwa.

PIOTR HODYRA (ur. 1970 r.), prezes zarządu Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.


Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski, Piotr Hodyra "Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię"Autorzy: Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski, Piotr Hodyra

Tytuł: Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma – Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7020-625-3

Liczba stron: 720

Format: 17 x 24 cm

  >>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.