USS Pennsylvania (SSBN-735) podczas wejścia do portu Apra Harbor na wyspie Guam w dniu 31 października 2016 roku. / fot. US Navy. (Seaman Daniel S. Willoughby).

Guam: Wizyta strategicznego okrętu podwodnego USS „Pennsylvania” (SSBN-735)

Amerykańskie Dowództwo Połączone Regionu Marianów (JRM) poinformowało, że do portu Apra Harbor wszedł strategiczny okręt podwodny USS Pennsylvania (SSBN-735), typu Ohio. Jest to pierwsza od końca lat 80. XX wieku wizyta podwodnego nosiciela broni nuklearnej na tej wyspie.

Amerykańskie instalacje wojskowe na wyspie Guam. / fot. doncio.navy.mil.

Amerykańskie instalacje wojskowe na wyspie Guam. / fot. doncio.navy.mil.

W dniu 31 października br. do portu Apra Harbor, gdzie znajduje się US Naval Base Guam, wszedł strategiczny okręt podwodny USS ?Pennsylvania? (SSBN-735), typu Ohio. O pierwszej od lat wizycie amerykańskiego ?boomera? na wyspie Guam poinformowało Dowództwo Połączone Regionu Marianów (Joint Region Marianas; JRM).

Jak podkreśla komunikat Dowództwa, wizyta okrętu była wcześniej zaplanowana i rutynowa, lecz także wyraźnie pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wsparcie sojuszników i partnerów w regionie Azji i Pacyfiku. Jak dalej czytamy, ta specyficzna wizyta jest także uzupełnieniem szkoleń, ćwiczeń, operacji i innych działań wojskowych, prowadzonych przez USA i ich sojuszników.

Okręt jest uzbrojony 24 rakiety balistyczne UGM-133A Trident II D5, a jego napęd stanowi jeden reaktor wodny ciśnieniowy chłodzony wodą (PWR) GE S8G.

Wizyta strategicznego okrętu podwodnego zbiega się z napięciem, które trwa od dłuższego czasu na Półwyspie Koreańskim, w związku z programem nuklearnym i rakietowym, prowadzonym przez komunistyczny reżim Kim Dzong Una i jego przygotowaniami do kolejnej próby rakietowej (czytaj także: Pływający radar antybalistyczny SBX-1 w Korei Płd.).

Jak podkreślają obserwatorzy, to także pierwsza wizyta, uzbrojonego w strategiczną broń nuklearną amerykańskiego okrętu podwodnego na Guam od końca lat 80. XX wieku. W czasie pobytu okrętu w Apra Harbor, zostanie on udostępniony oficjalnym delegacjom rządów Japonii i Korei Południowej.

Jednostka weźmie także udział w ćwiczeniach Keen Sword 17 (KS17), w których w dniach 1-11 listopada br. weźmie udział 11.000 amerykańskich i 27.000 japońskich żołnierzy (w tym 260 samolotów i śmigłowców oraz 20 okrętów wojennych) na obszarze wokół głównych wysp japońskich, Okinawy, Guam oraz Tinian, na terytorium stowarzyszonego z USA Marianów Północnych. W ćwiczeniach bierze udział także atomowy lotniskowiec USS Ronald Reagan (CVN-76) wraz ze swoją grupą uderzeniową (czytaj także: USA wyślą lotniskowiec USS ?Ronald Reagan? do Korei Płd.), a żołnierze Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) zostali rozmieszczeni na japońskim śmigłowcowcu JS Hy?ga (DDH-181). Ćwiczenia Keen Sword odbywają się rokrocznie od 1986 roku, lecz w tym roku po raz pierwszy żołnierze państw sojuszniczych będą ćwiczyć razem desantowanie morskie.

Źródła:

nic.navy.mil: USS Pennsylvania Arrives in Guam for Port Visit

janes.com: US Navy ballistic missile submarine arrives in Guam

edition.cnn.com: US sends message to adversaries with nuclear sub visit, drills

Czytaj także:

USA wydadzą ponad 100 mld USD na arsenał nuklearny w ciągu 5 lat

Zmodyfikowany okręt podwodny typu Ohio zawinął do Yokosuki

Kolizja z udziałem balistycznego okrętu podwodnego US Navy

Incydent w Cieśninie Gibraltarskiej

Amerykański okręt podwodny wystrzelił 3 rakiety balistyczne

Test rakiety Trident wzięty za UFO

Amerykański okręt balistyczny w Szkocji

Amerykańskie rakietowe systemy strategiczne w okresie postzimnowojennym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.