Guy Lawson ?Rekiny wojny. Jak trzech kolesi z Miami Beach stało się najbardziej niezwykłymi przemytnikami broni w dziejach?- recenzja

W  poniedziałek, w dniu 25 lipca 2016 roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka autorstwa Guya Lawsona pt. ?Rekiny wojny. Jak trzech kolesi z Miami Beach stało się najbardziej niezwykłymi przemytnikami broni w dziejach? – autor opisuje historię sukcesu i upadku młodych handlarzy bronią.

Książka Guya Lawsona pod tytułem ?Rekiny wojny. Jak trzech kolesi z Miami Beach stało się najbardziej niezwykłymi przemytnikami broni w dziejach? opisuje losy trzech kumpli „ćpunów” z Miami Beach, Efraima Diverolego, Davida Pakocuza oraz Alexa Podrizkiego którzy prowadzili firmę AEY Inc. zajmującą się handlem bronią. Czytelnik zapoznaje się z historią głównych bohaterów oraz początkami istnienia ich firmy. Autor przedstawia barwny opis dorastania Efraima i Davida, ich problemy z narkotykami oraz utrzymaniem dyscypliny narzucanej przez środowisko. Bohaterowie rozwijają swój biznes, stają się chciwi i realizują zamówienia niejednokrotnie zmieniają treść dokumentów tj. dokonują fałszerstw mających pomóc im w osiągnięciu ich głównego celu – zbudowania wielkiej fortuny i uczynienia z AEY Inc. wielkiego przedsiębiorstwa na miarę istniejących na rynku koncernów zbrojeniowych.

Bohaterowie rozpoczęli swoją przygodę „handlu bronią” od zawierania małych transakcji – prawdziwy przełom nadchodzi jednak w styczniu 2007 roku gdy dzięki wykorzystaniu systemu zamówień publicznych Pentagonu (FedBizOpps) wygrali oni kontakt o wartości 300 mln USD (właściwie 298 mln USD) na dostawę broni i amunicji niestandardowej dla Afgańskiej Armii i Policji.

W trakcie realizacji poprzednich kontraktów bohaterowie mieli do czynienia z żołnierzami, dyplomatami, politykami oraz innymi handlarzami broni – nie zawsze działającymi legalnie. Główni bohaterowie by wywiązać się z kontaktu na prawie 300 mln USD mającego zapewnić im niewyobrażalne bogactwo decydują się na dostarczenie do walczących wojsk w Afganistanie starej amunicji od albańskich handlarzy. Problem pojawia się w momencie kiedy młodzi bohaterowie orientują się, że amunicja którą zakupili jest chińska (w tamtym czasie rząd USA w ramach prowadzenia swojej globalnej polityki nałożył embargo na zakup broni i amunicji z Chin).

Efraim i David zmotywowani wizją szybkiego zarobku zdecydowali się na złamanie embarga – „Trójka popalających trawę kumpli wkurzyła … kilka ważnych osób ? od Moskwy po Waszyngton”. Wkrótce po podjęciu ryzykownej decyzji zaczęły pojawiać się problemy – donosy, śledztwo reportera New York Timesa oraz DCIS sprawiły, że firma kierowana przez „trzech kolesi z Miami Beach” znalazła się w dużych tarapatach. Kontrowersje oraz informacje o łamaniu przez AEY Inc. embarga sprawiły, że wszczęto śledztwo w sprawie łamania prawa przez firmę głównych bohaterów a w New York Timesie ukazał się niekorzystny artykuł na temat Efraima Diverolego, Davida Pakocuza oraz firmy AEY. Nadużycia doprowadziły do tego, że David Packouz i Alex Podrizki zostali wraz z Efraimem Diverolim postawieni w stan oskarżenia. W ich sprawie wszczęto wiele postępowań.

Główną kwestią poruszoną w książce jest prawie 300 milionowy kontakt na dostawę broni i amunicji niestandardowej dla Afgańskiej Armii i Policji. Mimo to autor poświęca wiele uwagi kwestiom pobocznym: takim jak inne kontrakty, życie poza zawodowe głównych bohaterów innym bohaterom pobocznym wywierającym wpływ na sytuację Efraima Diverolego i Davida Pakocuza.

Ocena: Książka Guya Lawsona pod tytułem ?Rekiny wojny. Jak trzech kolesi z Miami Beach stało się najbardziej niezwykłymi przemytnikami broni w dziejach? to bez wątpienia ciekawa lektura. Warto poświęcić czas na jej przeczytanie choćby dla uzmysłowienia sobie po części tego jak działa rynek handlu bronią oraz jaki wpływ na wszystko co z nim związane ma globalna polityka.

Sukces Efraima Diverolego i Davida Pakocuza oraz ich późniejszy upadek to fascynująca historia którą autor ukazał w bardzo ciekawy sposób – historia zawarta na łamach 13 rozdziałów upiększona gdzieniegdzie zdjęciami naprawdę zachwyca i zmusza do przyznania racji stwierdzeni zawartemu w tytule – David Pakocuz, Efraim Diveroli i Alex Podrizki rzeczywiście zasłużyli na miano „najbardziej niezwykłych przemytników broni w dziejach”.

Podsumowując, tę książkę mogę polecić każdemu, kto lubi niezwykłe historie pełne sukcesów i upadków oraz chce dowiedzieć się czegoś więcej o prawach rządzących światem handlu bronią.


OKŁADKAAutor: Guy Lawson

Tytuł: Rekiny wojny. Jak trzech kolesi z Miami Beach stało się najbardziej niezwykłymi przemytnikami broni w dziejach

Wydawnictwo: Znak

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2016

ISBN:  978-83-240-3642-4

Liczba stron: 336

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.