Hawkei (IHS Aerospace Defence & Security)

Hawkei PMV dla sił zbrojnych Australii

W dniu 5 października premier Australii Malcolm Turnbull ogłosił, że dostawcą nowych pojazdów Hawkei PMV 4×4 dla sił zbrojnych Australii będzie firma Thales Australia. 

Zwycięzca dostarczy 1110 pojazdów Hawkei PMV (protected mobility vehicle) i ponad 1000 przyczep dla australijskiej armii. Wartość kontraktu szacuje się na 1,3 mld AUS (916 mln USD).

Pojazdy zostaną nabyte w ramach projektu „Land 121 Phase 4”, który oceniał lokalnie produkowany Hawkei przeciw amerykańskiemu Joint Light Tactical Vehicle (JLTV).

Pojazdy Hawkei poprawią poziom ochrony żołnierzy i umożliwią im działanie w obszarach wysokiego ryzyka. Jak podkreślił Turnbull Hawkei to jedyny Protected Mobility Vehicle w ADF (Australijskie Siły Obrony), który może być transportowany przez śmigłowce znajdujące się na wyposażeniu ADF.

W ramach wartego 1.3 mld AUS porozumienia, pojazdy zostaną wyprodukowane przez linię produkcyjną Thales Australia znajdującą się w Bendigo. Stworzy to 170 miejsc pracy i kolejne 60 miejsc pracy w Victorii.” powiedział Turnbull podczas uroczystości zorganizowanej na poligonie w Monegeetta, na północny zachód od Melbourne.

Thales Australia to firma, która produkuje także inne pojazdy w zakładzie Bendigo w tym Bushmaster PMV dla Australii i klientów eksportowych nieprzerwanie od 2004 roku.

Turnbull powiedział, że pojazdy Hawkei wprowadzą nowej generacji system zarządzania komunikacją, który będzie opracowany i produkowany przez Thales w Australii.

Produkcja pierwszego pojazdu rozpocznie się w 2016 roku, a dostawy pojazdów Hawkei rozpoczną pod koniec 2017 roku. Według oczekiwań produkcja na pełną skale rozpocznie się w 2018 roku.

Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani do realizacji tego pojazdu nowej generacji dla naszych sił zbrojnych,” powiedział Chris Jenkins prezes Thales Australia.

 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.