Transportery opancerzone Terrex podczas defilady wojskowej z okazji święta narodowego Singapuru 3 lipca 2010 roku. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Hongkong: Chiny skonfiskowały singapurskie transportery opancerzone Terrex

Władze Hongkongu skonfiskowały 9 singapurskich transporterów opancerzonych Terrex, który były przewożone z Tajwanu do Singapuru na pokładzie statku handlowego. Według Chińczyków, konfiskata nastąpiła z powodu niezgłoszenia przewozu wyposażenia wojskowego podczas wejścia jednostki do chińskiego portu.

W dniu 23 listopada br. do portu w Hongkongu z nieznanych jeszcze przyczyn wszedł statek transportowy APL Qatar 041, którego docelowym portem miał być Singapur. Jednostka wypłynęła wcześniej z portu Kaohsiung na Tajwanie. Po wyładunku i dokonaniu przez celników rutynowej inspekcji okazało się, że na pokładzie jednostki było przewożonych 9 transporterów opancerzonych Terrex, należących do Singapurskich Wojsk Lądowych (Tentera Singapura) wraz z trzema kontenerami innego wyposażenia wojskowego.

W związku z niezgłoszeniem faktu przewozu tego typu transportu, władze portowe zdecydowały o konfiskacie (doszły do tego zarzuty nielegalnego szmuglowania broni z powodu cywilnego statusu statku). Początkowo, sprawą zajęły się władze lokalne, lecz później została ona przekazana na szczebel centralny.

O sprawie jako pierwszy poinformował dziennik South China Morning Post, który opublikował amatorskie fotografie transporterów w terminalu kontenerowym Kwai Tsing w porcie w Hongkongu (patrz źródła). Jak się okazało, transportery brały udział w ćwiczeniach z Armią Republiki Chińskiej (ROCA) w ramach obustronnego porozumienia Starlight Program z 1975 roku, na podstawie którego Singapurczycy szkolą regularnie Tajwańczyków.

Władze w Pekinie milczały w tej sprawie aż do piątku, 25 listopada br. Geng Shuang, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczył, że przywóz i wywóz towarów z Hongkongu musi być wykonywany zgodnie z odpowiednimi przepisami. Co ciekawe, w międzyczasie pojawiły się sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Chin informacje, że zatrzymania i konfiskaty dokonano w terminalu kontenerowym Haitan w porcie Xiamen, leżącym w prowincji Fujian, w prostej linii ponad 460 km na północny-wschód od Hongkongu, o czym poinformował dzień po oświadczeniu chińskiego MSZ, niezależny dziennik Hongkong Free Press.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Singapuru, początkowo informując lakonicznie o opóźnieniach transportu powracającego z zamorskich ćwiczeń (24 listopada br.), wydało później oświadczenie, że cywilny przewoźnik APL transportował 9 transporterów opancerzonych Terrex, pozbawionych amunicji i wyposażenia specjalistycznego (25 listopada br.). Kolejna aktualizacja dotyczyła wysłania do Hongkongu zespołu Singapurskich Wojsk Lądowych, który miał prowadzić rozmowy z przewoźnikiem na temat zaistniałej sytuacji (26 listopada br.). Pojawiła się również informacja, że skonfiskowany sprzęt i wyposażenie znajdują się obecnie w terminalu, należącym do firmy River Trade Terminal Company Limited, do którego jest ograniczony dostęp z zewnątrz, a kontenery wcześniej otwarte do kontroli zostały powtórnie zaplombowane.

W poniedziałek, 28 listopada br. singapurski dziennik Today poinformował, że władze wniosły formalną skargę do chińskiego MSZ, a rzecznik resortu po raz kolejny odniósł się do konfiskaty, że Chiny już przedstawiły swoje stanowisko w tej sprawie i zażądał od władz małego państwa-miasta przestrzegania prawa, obowiązującego w Hongkongu. Z kolei chińska gazeta państwowa Global Times zarzuciła władzom Singapuru hipokryzję, z powodu kontynuacji współpracy wojskowej z Tajwanem już po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z ChRL w 1990 roku i późniejszym zawieszeniu jej w 2012 roku. Warunkiem stosunków z Chinami kontynentalnymi jest bowiem zerwanie jakiejkolwiek formalnej współpracy z Tajwanem (Republiką Chińską), który władze w Pekinie uważają za zbuntowaną prowincję.

Transporter opancerzony Terrex 8×8, zaprojektowany w 2004 roku i wyprodukowany przez konsorcjum firm Singapore Technologies Kinetics Ltd (ST Kinetics) i Timoney Technology Ltd z Irlandii, ma 7 metrów długości, 2,7 metra szerokości i 2,1 metra wysokości. Ważący od 25 do 30 ton i wyposażony w 400-konny silnik Caterpillar C9 transporter, składa się z dwuosobowej załogi i może zabrać maksymalnie 12 żołnierzy desantu. Zasięg operacyjny to 800 km, a prędkość maksymalna 110 km/h. Pojazd, produkowany wraz z turecką firmą Otokar jako Yavuz, ma trafić w niedalekiej przyszłości na wyposażenie Tureckich Sił Zbrojnych. Wariant singapurski posiada oznaczenie producenta AV81 (135 egzemplarzy dla Tentera Singapura), natomiast ulepszony wariant turecki AV82. Ten pierwszy ma trafić również na wyposażenie Indonezyjskich Sił Zbrojnych w liczbie 420.

Źródła:

scmp.com: Hong Kong caught in diplomatic bind as customs seize shipment of military vehicles from Taiwan

hongkongfp.com: Video: Seized military vehicles belong to Singapore, used for training in Taiwan

hongkongfp.com: Vessel with armoured vehicles stopped at Xiamen; China tipped off Hong Kong Customs

mindef.gov.sg: Shipment of SAF Terrex ICVs Used for Overseas Training Delayed at Hong Kong’s Kwai Chung Container Terminal

mindef.gov.sg: Update on Delay in Shipment of the SAF’s Terrex ICVs in Hong Kong

mindef.gov.sg: 26 November: Update on Delay in Shipment of the SAF’s Terrex ICVs

todayonline.com: China lodges protest with Singapore over Terrex vehicles seized in Hong Kong

globaltimes.cn: Singapore?s hypocrisy exposed by seized military vehicles

Czytaj także:

BAE Systems i SAIC w kolejnej fazie na pływający transporter opancerzony dla amerykańskich Marines

Singapur kupuje śmigłowce CH-47F Chinook i H225M Caracal

Singapur ogłosił plan modernizacji floty myśliwców Fighting Falcon

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.