Wyrzutnie rakiet baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. / Wikimedia Commons

Huti kontynuuje ataki rakietowe na Arabię Saudyjską

Koalicja antyterrorystyczna, walcząca w Jemenie z islamistami Huti, poinformowała o udanym zestrzeleniu rakiety balistycznej przez system obrony powietrznej Patriot.

Źródło: Wikimedia Commons.

Źródło: Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 9 maja br. nad pograniczem saudyjsko-jemeńskim wykryto rakietę balistyczną krótkiego zasięgu, wystrzeloną przez islamistów Huti, której celem było liczące prawie pół miliona mieszkańców miasto Chamis Muszajt w prowincji Asir. Wrogi pocisk został skutecznie przechwycony przez system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. W połowie ubiegłego roku władze w Rijadzie zamówiły 600 pocisków PAC-3 i wyposażenie dodatkowe do systemów Patriot za równowartość 5,4 mld USD.

Królewskie Saudyjskie Siły Powietrzne (RSAF) zareagowały natychmiast i zniszczyły obiekty przeciwnika, skąd wystrzelono rakietę balistyczną. Władze zapowiedziały także, że na tym zakończy się reakcja sił koalicji, gdyż dalsza eskalacja może zniweczyć obowiązujące zawieszenie broni i przygotowania do rozmów pokojowych z Huti, które mają odbyć się w Kuwejcie.

Jednakże pomimo deklaracji władz w Rijadzie należy zauważyć, że atak rakietowy był odpowiedzią na wcześniejszy nalot sił koalicji na obóz islamistów al-Amaleqa w jemeńskim muhafazie (prowincji) Harf Sufyan tego samego dnia. Jak twierdzą naoczni świadkowie, zginęło w nim 13 bojowników Huti, a 15 zostało rannych. Od czasu wprowadzenia formalnego zawieszenia broni w dniu 11 kwietnia br., RSAF przeprowadziły co najmniej 94 naloty na pozycje Huti w Jemenie.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Kilka dni temu, Departament Obrony USA przyznał, że wspiera koalicję antyterrorystyczną zwalczającą rebelię Huti, wspieraną przez Al-Kaidę i Iran (czytaj więcej: Amerykańscy żołnierze wylądowali w Jemenie). Na czele koalicji stoi Arabia Saudyjska (czytaj więcej: Arabia Saudyjska sformowała nową koalicję antyterrorystyczną z 34 państw).

Islamiści Huti dysponują pewną ilością pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, przechwyconych ze składów armii jemeńskiej: OTR-21 Toczka (w kodzie DIA/NATO: SS-21 Scarab; w indeksie GRAU: 9K79) oraz R-17 Elbrus (w kodzie DIA/NATO: SS-1C Scud-B; w indeksie GRAU: 9K72), oba modele produkcji sowieckiej.

Czytaj więcej o atakach rakietowych na Arabię Saudyjską tutaj:

Saudyjski Patriot przechwycił rakietę balistyczną z Jemenu

Nieudany atak rakietowy na Arabię Saudyjską

Ponad 150 zabitych po ataku rakietą balistyczną

Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.