Indie bliskie skompletowania triady nuklearnej

Siły zbrojne Indii, posiadające możliwość przenoszenia ładunków nuklearnych z pomocą wyrzutni naziemnych, jak i lotnictwa, wykonały duży krok naprzód w celu uzyskania dostępu do trzeciej formy użycia tego rodzaju broni. Jak donosi portal The Hindu, w morze wypłynął pierwszy indyjski okręt podwodny o napędzie atomowym przenoszący pociski balistyczne.

INS Arihant („niszczyciel wrogów”) poddawany jest obecnie testom i być może wejdzie do służby już w 2015 roku. Jest to okręt rodzimej produkcji, pochodzący ze stoczni Hindustan Shipyard Limited w Visakhapatnam. Na jego uzbrojenie składa się 12 pocisków K-15 o zasięgu 750 km oraz 4 pociski K-4 o zasięgu 3000 km.

Arihant jest pierwszym z czterech tego typu okrętów, mających zasilić Indyjską Marynarkę Wojenną. Według planów, wszystkie powinny zostać zwodowane do 2020 roku.

Indie, budując własną triadę nuklearną, dołączą do elitarnego grona potęg militarnych. W chwili obecnej możliwość użycia głowic jądrowych wystrzelonych z ziemi, wody i powietrza mają tylko Stany Zjednoczone, Rosja oraz Chiny.

Komentarze