Fot. Siły Powietrzne Indii.

Indie: Pierwsze wystrzelenie rakiety manewrującej BrahMos-A z Su-30MKI [WIDEO]

Jak poinformowało biuro informacji prasowej rządu indyjskiego, w dniu 22 listopada br. myśliwiec wielozadaniowy Su-30MKI dokonał pierwszego próbnego odpalenia w powietrzu supersonicznej rosyjsko-indyjskiej rakiety manewrującej BrahMos-A.

Biuro informacji prasowej rządu indyjskiego, za pośrednictwem Ministerstwa Obrony poinformowało, że w środę, 22 listopada br. myśliwiec wielozadaniowy Su-30MKI (w kodzie NATO: Flanker-C), należący do Sił Powietrznych (Bhartiya Vāyu Senā) z sukcesem dokonał pierwszego odpalenia w powietrzu supersonicznej rosyjsko-indyjskiej rakiety manewrującej BrahMos-A. Samolot wystartował z bliżej nieokreślonej lokalizacji na wschodnim wybrzeżu Indii.

Jak informuje komunikat, odpalenie rakiety odbyło się płynnie, po czym podążała on właściwą trajektorią zanim trafiła bezpośrednio w okręt-cel, znajdujący się na wodach Zatoki Bengalskiej. Odpalenia i nadzoru nad lotem rakiety dokonała załoga testowa, składająca się z dowódcy skrzydła Prashant Nair i dowódcy skrzydła KP Kiran Kumar. Załogę drugiego samolotu pościgowego (również Su-30MKI) stanowili: dowódca eskadry (Sqn Ldr) Angad Pratap oraz kapitan grupy (Gp Capt) Badrish N Athreya.

Wsparciem testu zajęła się Marynarka Wojenna (Bhāratīya Nau Senā), która udostępniła okręt-cel oraz jednostki pływające monitorujące próbę, którą nadzorowały rządowa agencja badań i rozwoju technologii wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation) oraz producent rakiety, czyli przedsiębiorstwo BAPL (BrahMos Aerospace Private Limited).

Przypomnijmy, że oblot Su-30MKI z demonstratorem rakiety odbył się w dniu 25 czerwca ub. r. (czytaj więcej: Oblot indyjskiego Su-30MKI z demonstratorem BrahMosa-A [WIDEO]), natomiast w dniu 11 marca br. po raz pierwszy przetestowano PJ-10 BrahMos-ER o wydłużonym zasięgu do 450 km (ER – Extended Range) w wersji do atakowania celów naziemnych (czytaj więcej: Indie przetestowały rakietę manewrującą PJ-10 BrahMos-ER).

Fot. Siły Powietrzne Indii.

BrahMos-A jest pomniejszonym wariantem standardowej rakiety PJ-10 BrahMos, zaprojektowanej w 1998 roku na podstawie rosyjskiego P-800 Oniks/Jachont (w kodzie DIA/NATO: SS-N-26 Strobile; indeks GRAU: 3M55). Wariant, przeznaczony dla myśliwców Su-30MKI waży jedynie 2,2 tony (redukcja z 3 ton), może być wystrzeliwany z nosiciela, znajdującego się na wysokości od 500 do 14.000 metrów, następnie opada do 100-150 metrów, by w fazie terminalnej lecieć nawet na pułapie 15 metrów przy prędkości maksymalnej 2,8 Ma dzięki silnikowi strumieniowemu (ramjet). Zasięg to ponad 400 km. Su-30MKI może przenosić tylko jeden pocisk na centralnym węźle podwieszenia pod kadłubem, pomiędzy silnikami. Indyjskie Siły Powietrzne planują zakup około 200 pocisków w tym wariancie, których dostawy powinny rozpocząć się w jeszcze w tym roku. Do przenoszenia nowych rakiet zostanie zmodyfikowanych 40 z 272 posiadanych myśliwców Su-30MKI.

W dniu 30 maja ub. r. pojawiła się informacja, że rakiety PJ-10 BrahMos w wersji standardowej trafią do pierwszych odbiorców zagranicznych (czytaj więcej: Rosyjsko-indyjskie rakiety BrahMos trafią do czterech odbiorców). Przypomnijmy, że pierwszy test rakiety w tym wariancie odbył się w czerwcu 2001 roku, a sześć lat później BrahMos wszedł na uzbrojenie indyjskich sił zbrojnych. Nazwa pocisku pochodzi od nazw rzek: Brahmaputry i Moskwy. Od 2011 jest opracowywany jest jego następca, oznaczony jako BrahMos-II (K), który będzie najprawdopodobniej eksportową wersją rosyjskiego 3M22 Cirkon, nad którym trwają prace.

WIDEO:

Źródło:

pib.nic.in: Successful firing of Brahmos Air Launched Missile from Su-30 MKI Aircraft

Czytaj także:

Indie chcą pozyskać 1.770 opancerzonych wozów bojowych o kryptonimie FRCV

Rosja oskarża Indie o wpuszczenie Amerykanów na jej atomowy okręt podwodny

Indie: Siły Powietrzne chcą zakończenia współpracy z Rosją nad myśliwcem 5. generacji

Indie: Atomowy okręt podwodny INS „Chakra” uszkodzony

Indie: Rusza produkcja seryjna lekkiego śmigłowca szturmowego LCH

Indie: Ostatnia prosta na drodze do budowy myśliwca 5. generacji

Indie wycofały ze służby wszystkie samoloty patrolowe Tu-142MK-E

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty