Transporter-wyrzutnia 5P85TE2 na podwoziu z rodziny BAZ-6402 systemu S-400 Triumf. / Wikimedia Commons.

Indie zakupią systemy rakietowe S-400 Triumf?

Jak donosi agencja prasowa TASS, już w tym roku może dojść do podpisania kontraktu pomiędzy Federacją Rosyjską a Indiami na dostawy systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-400 Triumf (w kodzie NATO: SA-21 Growler).

?Strony przeprowadzają aktywne negocjacje. Myślę, że umowa [przyp. red. na dostawę rosyjskich systemów S-400 do Indii] zostanie podpisana w bliskiej przyszłości? podało tajemnicze źródło, po chwili dodając ?Oczywiste jest, że umowa zostanie podpisana w tym roku„.

Komentarz tajemniczego eksperta uzyskano podczas Singapore Airshow 2016, które odbyły się w piątek, 19 lutego 2016 roku.

?Oczywiście, mają szereg pewnych problemów, ale ta umowa jest realistyczna dla Indii. Chiny operują [przyp. red. prowadzą operacje z użyciem] samolotów bojowych, które mogą dosięgnąć Deli.  Potrzebują więc pewnego przeciwdziałania na tej płaszczyźnie? stwierdziło źródło.

Indyjskie media już wcześniej donosiły o planach zakupu rosyjskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-400 i około 6.000 tysięcy pocisków rakietowych za kwotę prawie 6 mld USD.

Jak informował portal Defense News w grudniu 2015 roku, rząd indyjski zezwolił na zakup 5 pułków rosyjskich zaawansowanych systemów obrony rakietowej S-400 Triumf w szacunkowej cenie 4,5 mld USD.

S-400 Triumf na ulicach Moskwy, podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w 2009 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

S-400 Triumf na ulicach Moskwy, podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w 2009 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

S-400 Triumf (w kodzie DIA/NATO: SA-21 Growler) jest najnowszym rosyjskim systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym dalekiego zasięgu (nawet do 400 km), w tym do niszczenia celów o niskiej sygnaturze radarowej. Tymczasem PWO Almaz-Antiej pracuje nad systemem rakietowym nowej generacji, nazywanym S-500 Triumfator-M (lub też 55R6M; w kodzie DIA/NATO: SA-X-NN) o zasięgu 600 km, a od przyszłego roku rozpoczną się dostawy dla rosyjskiej armii systemu p-lot. średniego zasięgu S-350E Witiaź.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.