Inscenizacja bitwy pod Mławą

Przeszło 400 rekonstruktorów z 26 grup z całej Polski wzięło udział w inscenizacji bitwy pod Mławą z września 1939 roku. Całość dopełnił zachowany i odrestaurowany sprzęt ciężki i pirotechnika. Relację z imprezy przedstawia portal Polska Zbrojna.

Bitwa pod Mławą została stoczona na północ od Mławy między 1 i 3 września 1939 roku. Była to jedna z pierwszych bitew wojny obronnej Polski i podczas II wojny światowej w ogóle. Walczącymi między sobą siłami były polska Armia Modlin dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3 Armia pod dowództwem gen. Georga von Küchlera.

Inscenizacja bitwy pod Mławą, w tle widoczne zachowane fortyfikacje. / Fot Grzegorz Żak, polskazbrojna.pl

Inscenizacja bitwy pod Mławą, w tle widoczne zachowane fortyfikacje. / Fot Grzegorz Żak, polskazbrojna.pl

W inscenizacji brały także udział trzy samoloty Zlin z Aeroklubu Północnego Mazowsza, które jako niemieckie Messerschmitty BF 109 atakowały polskie pozycje. Co ciekawe, całość wrażeń dopełniała sceneria oryginalnych bunkrów z II wojny światowej. Inscenizacja zgromadziła przeszło 50 tysięcy widzów.

Pełną relację i więcej pięknych zdjęć znajdziecie na portalu polskazbrojna.pl:

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/13562?t=Pod-Mlawa-znow-slychac-bylo-strzaly

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.