Armata automatyczna Tryton 35 mm podczas integracji na rufie korwety ORP Kaszub. / fot. ZM Tarnów.

Integracja armaty Tryton 35 mm z korwetą ORP „Kaszub”

W dniu 27 maja br. rozpoczęła się integracja armaty automatycznej do zwalczania celów powietrznych i nawodnych Tryton 35 mm z korwetą ORP Kaszub (240).

Program Tryton 35 mm jest realizowany przez konsorcjum z udziałem Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. (ZM Tarnów),  PIT-RADWAR S.A., Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) oraz Akademii Marynarki Wojennej (AMW). Do tej pory prowadzone były badania samej armaty na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Teraz po zintegrowaniu z okrętem i badaniach funkcjonalnych w Porcie Wojennym Gdynia, działo będzie testowane w Zatoce Gdańskiej.

Jeśli chodzi o podział pracy przy Trytonie, to PIT-RADWAR S.A. zaprojektował i wykonał:

  • układy napędów i sterowania oraz zasilania, stabilizacji linii celowania,
  • układy sterowania armatą i diagnostyki,
  • zintegrowaną głowicę śledzącą ZGS-158M,
  • stanowisko kierowania ogniem (SKO) z oprogramowaniem oraz rezerwowym stanowiskiem (RSKO).

Jak powiedział kierownik projektu w ZM Tarnów dr inż. Tadeusz Świętek, pełnomocnik ds. programów strategicznych i badań spółki:

W realizacji projektu Zakłady Mechaniczne Tarnów wykonały kompletną armatę z 35 mm automatem KDA. W skład środka ogniowego wchodzą: układy mocowania automatu wraz z osprzętem, układ kontroli i sterowania armatą, układy magazynowania i zasilania w amunicję oraz układ hydrauliczny. Nasza firma była także odpowiedzialna za konstrukcję części obrotowej azymutu i elewacji, konstrukcję podstawy oraz osłon.

Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Marynarki Wojennej określiły wymagania dotyczące cech i parametrów okrętowego autonomicznego systemu rozpoznawczo-ogniowego oraz przeprowadziły analizy danych taktyczno-technicznych okrętu-nosiciela w zakresie rozmieszczenia i montażu podstawowych komponentów systemu.

Armata automatyczna Tryton 35 mm. / fot. ZM Tarnów.

Armata automatyczna Tryton 35 mm na rufie korwety ORP Kaszub. / fot. ZM Tarnów.

Armata automatyczna Tryton 35 mm na korwecie ORP Kaszub. / fot. ZM Tarnów.

Armata automatyczna Tryton 35 mm na rufie korwety ORP Kaszub. / fot. ZM Tarnów.

Z Kaszuba usunięto armatę ZU-23-2M Wróbel I 23 mm oraz wzmocniono pokład nadbudówki. Łączny koszt programu to około 38,6 mln PLN, z czego 34,3 mln pochodzi ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Koniec etapu morskiego badań zaplanowano na 18 września br.

ORP Kaszub (240) jest to korweta (wcześniej klasyfikowana jako dozorowiec) projektu 620, typu Kaszub (w kodzie NATO: BAL-COM-6), trzeci okręt Polskiej Marynarki Wojennej noszący tę nazwę oraz pierwszy zbudowany w Polsce oceaniczny okręt wojenny. W służbie od 1987 roku.

Armata automatyczna Tryton 35 mm na korwecie ORP Kaszub. / fot. ZM Tarnów.

Armata automatyczna Tryton 35 mm na rufie korwety ORP Kaszub. / fot. ZM Tarnów.

Źródło: ZM Tarnów.

Czytaj także:

ORP ?Kormoran? zwodowany

Stocznia Marynarki Wojennej nawiązała współpracę z Saabem

Wodowanie ORP ?Ślązak?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.