Armia iracka (2009). / Wikimedia Commons.

Iracka armia otwiera kolejny front walki z ISIS

W sobotę, w dniu 18 czerwca 2016 roku, dzień po tym jak irackie władze ogłosiły zwycięstwo w Faludży, siły irackiej armii otworzyły nowy front walki z samozwańczym kalifatem Państwa Islamskiego (ISIS) w celu przygotowania do ostatecznego ataku Mosul, twierdzę ISIS w Iraku.

Źródło: Wikimedia Commons.

Źródło: Wikimedia Commons.

Irackie wojska, składające się z elitarnych sił antyterrorystycznych oraz dwóch dywizji, wsparte przez amerykańskie lotnictwo wyruszyły z rafinerii leżącej na północy w kierunku lotniska stanowiącego kluczowy element operacji odbicia Mosulu – największego miasta na północy Iraku i de facto stolicy Państwa Islamskiego w tym kraju.

Według irackich władz, siły rządowe oczyściły dwie wsie i przemieściły się około 20 km wzdłuż pustynnej drogi leżącej na zachód od Bajdżi. Według irackiego MON, natarcie oznacza rozpoczęcie operacji wyparcia sił ISIS z miasta Qayyarah, leżącego około 115 km na północ od Bajdżi, gdzie znajduje się lotnisko, które mogłoby służyć przyszłej ofensywie na Mosul położony 60 km na północ.

Znajdujące się po drugiej stronie rzeki Tygrys, siły irackie już od 3 miesięcy prowadzą ofensywę na zachód od Makhmur ? jednak do tej pory poczyniły one nieznaczne postępy. Siły irackiej armii weszły do centrum Faludży w piątek rano, po trwającej ponad cztery tygodnie operacji, która zmusiła dziesiątki tysięcy mieszkańców do ucieczki z rejonu walk do pobliskich tymczasowych obozów.

Bojownicy Państwa Islamskiego, starają się opóźnić marsz wojsk irackich na północ od Bajdżi atakując je za pomocą moździerzy oraz samochodów pułapek. Według przedstawicieli irackich sił antyterrorystycznych, armia pragnie uniknąć wchodzenia do twierdz ISIS w rejonie, by nie wwiązywać swoich sił w drugorzędne bitwy. Natarcie wzdłuż pustynnej drogi oddala zagrożenie, jakim są ataki moździerzowe ISIS ? utrzymującego siły w górach Makhoul na wschód od Bajdż ? dokonywane od miesięcy w rejonie miasta i jego okolic.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.