Operatorzy US Navy SEALs. / fot. navyseals.com

Irak: Operator US Navy SEALs zginął w walce z ISIS

Sekretarz Obrony USA, Ashton Carter poinformował, że operator I klasy US Navy SEALs Charles Keating IV poległ w walce przeciwko dżihadystom Państwa Islamskiego (ISIS) w północnym Iraku w czasie udzielania wsparcia dla kurdyjskiej Peszmergi.

Źródło: Wikimedia Commons.

Źródło: Wikimedia Commons.

Amerykański żołnierz zginął w dniu 3 maja br. od ran odniesionych podczas ostrzału pozycji Peszmergi wspieranej przez zespół operatorów US Navy SEALs. Rzecznik Pentagonu, Peter Cook powiedział, że do śmierci amerykańskiego żołnierza doszło od 3 do 5 km za linią frontu, gdzie siły specjalne doradzały i pomagały Kurdom. Wysoki rangą przedstawiciel sił kurdyjskich, powiedział, że Amerykanin zginął w pobliżu chrześcijańskiego miasta Tel Askof, ok. 28 km na północ od Mosulu, który jest bastionem ISIS w Iraku. Żaden inny żołnierz amerykański nie został ranny.

Oprócz operacji na lądzie, Amerykanie udzielali w tym czasie także wsparcia z powietrza, wysyłając myśliwce wielozadaniowe F-16, F-15E Strike Eagle, szturmowce A-10, bombowce B-52H (łącznie 11 maszyn) oraz dwa drony uderzeniowe, które przeprowadziły 31 nalotów na pozycje dżihadystów.

Charles Keating IV jest trzecim amerykańskim żołnierzem, który zginął w wojnie przeciwko ISIS. Miał 31 lat i pochodził z San Diego. Zaciągnął się do Marynarki Wojennej w 2007 roku i ukończył 25-tygodniowy tzw. podstawowy kurs niszczenia podwodnego (BUD/S; Basic Underwater Demolition/SEAL) z klasą 266 w czerwcu 2008 roku. Później był przydzielany do kilku oddziałów SEALs na zachodnim wybrzeżu (w kalifornijskim Coronado stacjonują: Team One, Team Three, Team Five i Team Seven ? przyp. red.) oraz dowództw szkoleniowych US Naval Special Warfare.

Keating zadebiutował w boju w czasie misji stabilizacyjnej w Iraku (dwukrotnie) oraz w Afganistanie (raz). Później wrócił do kraju, by służyć jako podoficer komórki szkoleniowej snajperów i oddziałów rozpoznawczych. Po zakończeniu szkolenia, powrócił do oddziałów bojowych w lutym 2015 roku jako operator I klasy i został wysłany do Iraku po raz trzeci, gdzie poległ w walce.

Był odznaczony m.in. Brązową Gwiazdą z literą V, Medalami za Osiągnięcie (jeden Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej, drugi Sił Lądowych), Medalem ?Za kampanię w Iraku? oraz Medalem ?Za kampanię w Afganistanie?.

Operator I klasy US Navy SEALs Charles Keating IV. / fot. US Navy.

Operator I klasy US Navy SEALs Charles Keating IV. / fot. US Navy.

Czytaj także:

Dostawy sprzętu dla kurdyjskiej Peszmergi

Operator Delta Force poniósł śmierć w Iraku

Kurdyjskie siły specjalne w polowaniu na terrorystów z ISIS [WIDEO]

Niemiecka broń dla Kurdów walczących z ISIS

Specjalsi z Delta Force w walce z islamistami w Iraku

Pierwsze brytyjskie ofiary w walce przeciwko ISIS

Kanadyjskie siły specjalne wsparły irackich Kurdów w walce z ISIS

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.