Mapa Zatoki Adeńskiej znajdującej się od strony południowej Jemenu | Źródło: Wikimedia Commons

Iran lokuje swoje okręty wojenne u wybrzeży Jemenu

Jak donosi Reuters oraz Al-Arabiya w środę Iran wysłał do Zatoki Adeńskiej, która dzieli Jemen od Somalii, dwa swoje okręty wojenne. Ich obecność w tym rejonie ustanowiła militarną obecność Iranu na wybrzeżach Jemenu, gdzie Arabia Saudyjska prowadzi ataki bombowe mające obalić ruch sympatyzujących z Iranem Huti, którzy okupują część Jemenu.

Oba statki wypłynęły z Irańskiego portu znajdującego się w mieście Bandar e-Abbas. Ich oficjalną misją jest ochrona irańskiej floty przed piractwem. W misji tej uczestniczy niszczyciel Alborz, który w 2010 roku również został wysłany do Zatoki Adeńskiej, by chronić floty ? wtedy przed somalijskim piractwem. Jego uzbrojenie składa się m.in. z: czterech rakiet przeciw okrętowych C-802; morskiego działa o kalibrze 114 mm (4,5-cali) Mark 8 o zasięgu 22km; jednego podwójnego systemu 35mm AAA (anti-aircraft artillery) oraz dwóch pojedynczych systemów 20mm AAA; dwóch moździerzy o kalibrze 81mm; dwóch karabinów maszynowych o kalibrze 12,7mm; jednego moździerza typu Limbo ASW; a także jednego potrójnego systemu odpalania torped o kalibrze 12,75 cali (około 323mm). Statkiem wspierającym dla niszczyciela jest Bushehr.

Arabia Saudyjska wraz z arabskimi sojusznikami nałożyła blokadę zarówno powietrzną jak i morską na Jemen, w ramach dwutygodniowej kampanii wyplenienia Huti z zajętych przez nich terenów. Obecnie trwa akcja bombowa, której skutki ciężko ocenić. W Jemenie odcięto dostęp do mediów, więc zdobywanie informacji prosto z frontu jest utrudnione. Prezydent Jemenu Abd-Rabbu Mansour Hadi nadal przebywa poza granicami swojego kraju. Iran potępił działania Arabii Saudyjskiej oraz plan całej dwutygodniowej kampanii i wezwał do otwartego dialogu. Zaprzeczył oskarżeniom, jakoby wspierał militarnie Huti w ich walce.

Irańskie statki będą patrolować nie tylko Zatokę Adeńską, a przy tym południowe wybrzeża Jemenu, ale także rejony Morza Czerwonego. Obszar ten jest jednym z najważniejszych szlaków żeglugowych, a także bramą między Europą a Bliskim Wschodem.