S-300WM Antiej-2500 / Wikimedia Commons.

Iran podpisał z Rosją umowę ws. baterii przeciwlotniczych S-300

Iran otrzyma baterie systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-300. Odpowiednia umowa została podpisana. Poinformował o tym prezes Korporacji Rostechnologie, Siergiej Czemiezow podczas trwającej wystawy Dubai Airshow 2015.

Czemiezow dodał także, że pierwsze dostawy baterii systemu rozpoczną się w 18 miesięcy i będzie za nie odpowiedzialny koncern PWO Ałmaz-Antiej, a kiedy pierwsza część umowy zostanie zrealizowana, to Teheran wycofa swoje roszczenia za niewypełnienie umowy z 2007 roku.

W oświadczeniu nie sprecyzowano o którą wersję systemu S-300 dotyczy umowa. Przypomnijmy, że w 2007 roku podpisano rosyjsko-irański kontrakt na dostawy 5 dywizjonów zestawów przeciwlotniczych S-300PMU-1 (w kodzie DIA/NATO: SA-20 Gargoyle; indeks GRAU: 64N6 i 96L6E) za 800 mln USD, jednakże międzynarodowe sankcje na Iran, związane z programem nuklearnym (rezolucja nr 1929 Rady Bezpieczeństwa ONZ), spowodowały jego bezterminowe wstrzymanie.

Po zniesieniu embarga w tym roku i podpisaniu porozumienia ws. programu nuklearnego z Zachodem (czytaj więcej: Osiągnięto porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego), Moskwa otrzymała zielone światło, aby wznowić rozmowy z Irańczykami.

W czerwcu br. rosyjskie media zasugerowały, że w ramach rekompensaty za straty moralne, Iran może otrzymać ulepszoną wersję systemu, oznaczoną jako S-300WM Antiej-2500 (w kodzie DIA/NATO: SA-23 Gladiator/Giant), o ile Teheran odejdzie od roszczeń wobec Moskwy w wysokości 4 mld USD (czytaj więcej: S-300WM Antiej-2500 dla Iranu?).

W dniu 18 sierpnia br., irański minister obrony gen. bryg. Hossein Dehghan zapowiadał podpisanie przez jego kraj kontraktu z Rosją na dostawy zaawansowanych systemów S-300 do końca roku. Wypowiedź ta może sugerować, że rozmowy toczyły się o wersję S-300WM Antiej-2500, a nie starszą S-300PMU-1.

Wystawa lotnicza i pokazy Dubai Airsow 2015 potrwają łącznie pięć dni, od 8 do 12 listopada br.

Czytaj także:

Iran nie jest już zagrożeniem dla Izraela?

Dwa rosyjskie okręty wojenne z wizytą w Iranie

Izrael ćwiczył atak na irańskie instalacje nuklearne?

Test irańskiej rakiety średniego zasięgu Emad [WIDEO]

Iran złamał rezolucję ONZ?

Nie żyje irański generał Hossein Hamadani

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.