Fot. Fars News (FNA).

Iran zaprezentował modułowy karabinek automatyczny Zulfikar [FOTO]

W dniu 24 czerwca br. na teherańskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym IUST zaprezentowano prototyp modułowego karabinka automatycznego Zulfikar kal. 7,62 mm. którego rozwiązania techniczne zaczerpnięto z zachodnich konstrukcji.

W sobotę, 24 czerwca br. na teherańskim Uniwersytecie Naukowo-Technicznym IUST (Iran University of Science and Technology) zaprezentowano prototyp modułowego karabinka automatycznego Zulfikar kal. 7,62 mm. Bez magazynka, broń waży jedynie 3,5 kg, a rozwiązania techniczne jego konstruktorzy zaczerpnęli z niemieckiego Heckler & Koch G36, amerykańskiego Remington ACR (Adaptive Combat Rifle) oraz belgijskiego FN SCAR.

Zulfikar, którego nazwa pochodzi od mitycznego miecza proroka Mahometa i jego przybranego syna oraz męża jego córki Fatimy – Alego ibn Abi Taliba (stąd też kolejna nazwa miecza ? miecz Alego), ma być następcą ważącego od 4,1 do 4,7 kg niemieckiego karabinka Heckler & Koch G3, pozostającego na wyposażeniu Sił Zbrojnych Iranu od lat 60. XX wieku (na potrzeby których opracowano w kraju wersję bullpup o nazwie DIO G3-A3 ? przyp. red.).

Nowa broń została zaprezentowana przy okazji spotkania członków ochotniczej, paramilitarnej organizacji Związku Mobilizacji Uciemiężonych (Sazman-e Basidż-e Mostazafin), która jest od 1981 roku częścią składową Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRCG). Karabinek został wyposażony w składaną kolbę, która tak jak komora spustowa, chwyt pistoletowy oraz 20-nabojowy magazynek, została wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego ? polimeru. Broń jest całkowicie modułowa i została wyposażona w uniwersalną szynę montażową do akcesoriów, w tym zaprezentowanego celownika kolimatorowego. Skuteczny zasięg prowadzenia ognia to 400-800 metrów.

Zgodnie z zapowiedziami konstruktorów, wszystkie materiały i surowce do budowy i rozwoju broni są dostępne w kraju, co zapewni stosunkowo niskie koszty produkcji. W niedalekiej przyszłości, karabinki Zulfikar zostaną dostarczone żołnierzom, którzy przy współpracy z przemysłem zbrojeniowym przetestują i poddadzą ewentualnym modyfikacjom. Agencja prasowa Fars News (FNA) opublikowała zdjęcia nowej broni.

ZDJĘCIA:

Fot. Fars News (FNA).

Fot. Fars News (FNA).

Fot. Fars News (FNA).

Fot. Fars News (FNA).

Fot. Fars News (FNA).

Fot. Fars News (FNA).

Fot. Fars News (FNA).

Źródła:

en.farsnews.com: Iran Unveils New Home-Made Assault Rifle 'Zolfaqar'

mashreghnews.ir: ???? ??????? ???? ?? ??? ???????? ??????? ?? + ??????

Czytaj także:

Syria: Iran przeprowadził atak rakietowy na pozycje ISIS [WIDEO]

Przygotowania do oblotu irańskiego myśliwca F-313 [WIDEO]

Iran przetestował przeciw-okrętowe rakiety balistyczne Ormuz-2

Południowoafrykańskie rakiety przeciwlotnicze dla Iranu?

Iran testuje nową rakietę przeciwlotniczą Sayyad-3 [WIDEO]

Oficjalna prezentacja irańskiego czołgu podstawowego Karrar [FOTO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.