Suchoj Su-30MKI Indyjskich Sił Powietrznych. (Wikimedia Commons)

Irkut zdobywa dwa kontrakty na budowę myśliwców Su-30

Rosyjski producent samolotów Irkut odebrał zamówienia z Ministerstwa Obrony Rosji i Algierii na dostawę 22 ciężkich wielozadaniowych samolotów bojowych Suchoj Su-30 (w kodzie NATO: Flanker-C) w ciągu najbliższych dwóch lat.

Sergey Chemezov, bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina i szefa rosyjskiego Rostecu, ogłosił w piątek, że Rosja podpisała umowę z Algierią na dostawę 14 myśliwców wielozadaniowych Suchoj  Su-30MKI.

Suchoj  Su-30 jest sklasyfikowany przez Rosjan jako maszyna generacji 4+, jest mniej zaawansowaną pochodną poradzieckiej konstrukcji, jaką jest myśliwiec Suchoj  Su-27 (kod NATO ? Flanker) niż nowy myśliwiec wielozadaniowy Suchoj  Su-35 (kod NATO: Flanker-E), który określa się mianem generacji 4++.

Cena zamówienia dla Algierii nie została jeszcze ujawniona, ale koszt myśliwca Suchoj  Su-30MKI to 2 mld RUB (30 mln USD). Wariant MKI jest eksportową wersją myśliwca Suchoj  Su-30, ponad 200 maszyn znajduje się w służbie Indyjskich Sił Powietrznych. Algieria posiada już 44 maszyny tego typu.

Chemezov powiedział, że nowe myśliwce dla Algierii będą dostarczane pomiędzy 2016 a 2017 rokiem. Mamy tu więc do czynienia z tym samym przedziałem czasowym jak w przypadku kontraktu na dostarczenie ośmiu lub więcej maszyn wariantu Su-30SM podpisanego przez Irkut oraz Ministerstwo Obrony Rosji we wtorek.

Wiceminister obrony Yury Borisov powiedział we wtorek, że osiem samolotów zostało zakupionych dla rosyjskiej marynarki wojennej, która operuje na myśliwcach morskiego uderzenia – Su-30 – z Krymu, ale większy kontrakt (75 maszyn) zostaje przygotowywany dla sił powietrznych. Jak powiedział Borysow kontrakt zostanie podpisany do końca roku i zapewni dodatkowe zamówienia dla fabryki Irkut i zabezpieczy jej odpowiednią stabilność gospodarczą.

Irkut jest jednym z trzech największych producentów rosyjskich samolotów, włączając w to MiG i Suchoj. Wszystkie trzy firmy są własnością United Aircraft Corporation, ogromnego rosyjskiego państwowego holdingu.

Chemezov podczas rosyjskiego Arms Expo, które odbyło się 9-12 września w Niżny Tagił powiedział, że Irkut oczekiwał w tym roku produkcji 60 maszyn. To ustanowiłoby rekord po II Wojnie Światowej.

Irkut jest w końcowej fazie zakończenia dostaw w ramach umowy z 2011 roku. Umowa z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej opiewała na 60 maszyn Su-30SM. Nowy kontrakt na 75 maszyn sprawi, że z linii produkcyjnej zjeżdżać będzie 20 do 25 maszyn w ciągu trzech lat.

Rosyjska marynarka wojenna jest także zainteresowana przyszłymi zamówieniami Su-30SM. W sierpniu szef oddziału, lotnictwa marynarki wojennej Rosji, generał Igor Kozhin, powiedział, że marynarka wojenna pozyska około 50 statków powietrznych do 2020 roku, co podniesie łączną liczbę SU-30SM w służbie we wszystkich oddziałach do 160 sztuk.

Choć Ministerstwo Obrony przygotowuje się do podpisania umowy na więcej myśliwców Su-30, przygotowuje się także do podpisania wartego 100 mld RUB (1.5 mld USD) kontraktu na 48 samolotów Su-35. Oczekuje się, że kontrakt zostanie podpisany do końca roku. Suchoj  produkuje myśliwce Su-35 samodzielnie i planuje się wywiązanie z podobnego kontraktu (także na 48 maszyn) w tym roku.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.