Żołnierze ISIS |Źródło: Youtube.com

ISIS stworzyło 11-punktowy przewodnik dla dziennikarzy

Organizacja terrorystyczna ISIS, która w tym roku mianowała się Państwem Islamskim, po przejęciu sporych terenów Syrii oraz Iraku obecnie wzburza świat swoim nowym oświadczeniem. Jest ono skierowane do dziennikarzy przebywających na terytorium kalifatu należącego do tego brutalnego ugrupowania.

Okazuje się, że ISIS ma całkiem sprawny aparat Public Relations i silnie pilnuje informacji, które mogłyby wyciec do reszty świata. Strona Syria Deeply donosi, iż dziennikarze oraz inni działacze przebywający na terenach będących pod wpływami ISIS przemycili oficjalny poradnik stworzony i wydany przez dżihadystów, składający się z jedenastu punktów z bezwzględnymi radami dla dziennikarzy. Przeznaczony jest dla osób, które dalej przebywają na zagrożonym terytorium. Zawiera on zakres obowiązków nie tylko dla zagranicznych korespondentów, ale również lokalnych mediów. Biuro prasowe ISIS wydało je w szóstym co do wielkości mieście znajdującym się we wschodniej części Syrii, zwanym Deir ez-Zor.

>>> Czytaj także: Państwo Islamskie ? nowa jakość w zagrożeniu bezpieczeństwa międzynarodowego <<<

Poniższe surowe zasady zmusiły wielu dziennikarzy do ucieczki poza terytorium opanowane przez ISIS, pozostali – pomimo ostatniego brutalnego żniwa dokonanego na wielu amerykańskich dziennikarzach, w tym na Jamesie Foley?u oraz Stevenie Sotloff?ie – postanowili pozostać w niebezpiecznym regionie i relacjonować wydarzenia z Syrii oraz Iraku. Są oni świadkami brutalnych morderstw nie tylko na swoich kolegach dziennikarzach, ale również na szyickich muzułmanach oraz wyznawcach innych religii, którzy należą tam do mniejszości.

11 zasad dla dziennikarzy przebywających na terytorium zajmowanym przez ISIS [1]

 1. Korespondenci muszą przysiąc wierność kalifatowi [Abu Bakr] al-Baghdadi?emu (przywódcy ISIS ? przyp. autora) ?  są poddanymi Państwa Islamskiego, i jako tacy, zobowiązani są do zaprzysiężenia lojalności wobec swojego imama.
 2. Ich praca znajdować się będzie pod ścisłym nadzorem biura mediów organizacji [ISIS].
 3. Dziennikarzom pozwala się bezpośrednio współpracować z międzynarodowymi agencjami informacyjnymi (typu Reuters, AFP i AP), ale muszą unikać wszystkich lokalnych oraz międzynarodowych kanałów telewizji satelitarnej. Ich działalność w zapewnianiu jakichkolwiek informacji oraz kontakt z nimi, nie tylko w zakresie dostarczania materiałów (wizualnych lub dźwiękowych), ale również w innym charakterze jest zakazana.
 4. Dziennikarzom zabrania się współpracy z kanałami telewizyjnymi, które umieszczone są na czarnej liście kanałów walczących z krajami islamskimi (np. Al-Arabiya, Al Jazeera i Orient). Złamanie tego zakazu grozi pociągnięciem do odpowiedzialności.
 5. Dziennikarzom zezwala się pokazywać wydarzenia w gubernatorstwie w formie wizualnej oraz pisemnej bez posiadania dodatkowego zezwolenia biura mediów organizacji [ISIS]. Wszystkie publikowane materiały muszą jednak być opatrzone nazwiskami dziennikarzy i fotografów publikujących niniejsze materiały.
 6. Zabronione jest publikowanie wszelkich reportaży (w formie druków lub emisji) przez dziennikarzy, bez uzyskania wcześniejszej zgody biura mediów organizacji [ISIS].
 7. Dziennikarzom zezwala się na posiadanie własnych kont w mediach społecznościowych  oraz  blogów w charakterze rozpowszechniającym wiadomości i zdjęcia, jednakże biuro mediów organizacji [ISIS] musi posiadać ich adresy, a także nazwy tych kont oraz stron, by móc je zidentyfikować.
 8. Dziennikarze zmuszeni są do przestrzegania przepisów przy wykonywaniu zdjęć na [terytorium organizacji ISIS] oraz do unikania filmowania i fotografowania lokacji objętych zakazem robienia zdjęć ze względów bezpieczeństwa.
 9. Biuro mediów ISIS zastrzega sobie prawo do nadzorowania pracy dziennikarzy znajdujących się na [terytorium organizacji ISIS], a także lokalnych mediów. Każde naruszenie zasad doprowadzi do zawieszenia dziennikarza w obowiązkach służbowych, a on sam zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
 10. Niniejsze przepisy nie są ostateczne i mogą ulec zmianie w dowolnym czasie, w zależności od okoliczności oraz stopnia współpracy między dziennikarzami, a także od ich zaangażowania w pracę z braćmi z biura mediów ISIS.
 11. Dziennikarze mogą otrzymać licencję na wykonywanie swojego zawodu po złożeniu wniosku w biurze mediów organizacji [ISIS].

(Nie)łatwa decyzja

Dziennikarze, którzy nie zgodzili się na podpisanie niniejszego dokumentu zdecydowali się na wyjazd z terytoriów panowania ISIS. Niektórym grożono śmiercią, bądź ukrzyżowaniem członków ich rodzin. Sam wyjazd nie jest też banalny, gdyż po drodze organizacja terrorystyczna ustawiła mnóstwo punktów kontrolnych.

Pomimo takiego dostępu do informacji i łatwości jej wygenerowania, nie można w stu procentach stwierdzić prawdziwości brzmienia tego dekretu ? The Independent zasięgnął informacji u eksperta ds. ISIS Shiraza Mahera, który stwierdził, iż jest to ogromnie prawdopodobne. Dziennik ten wysnuł również przypuszczenie, iż nie uważa się, by do tej pory na terenie okupowanym przez organizację terrorystyczną ISIS pracowali jacykolwiek zagraniczni korespondenci, więc powyższe przepisy dotyczą wyłącznie syryjskich oraz irackich dziennikarzy[2].

>>> Czytaj także: ISIS ? Nowe Islamskie Państwo <<<

Bibliografia:

 1. Tłumaczenie autora artykułu ze strony: http://www.syriadeeply.org/articles/2014/10/6200/isis-issues-11-rules-journalists-deir-ezzor/
 2. http://i100.independent.co.uk/article/isis-releases-11point-guide-for-journalists–lkyMOuuhHl

Komentarze