Mark Rowley, przedstawiciel londyńskiej policji zajmujący się sprawami przeciwdziałania terroryzmowi ostrzegł, że Wielka Brytania stoi w obliczu zagrożenia ?wielkimi i spektakularnymi atakami? Państwa Islamskiego (ISIS). Źródło: newslocker.com

ISIS szykuje zamachy terrorystyczne w Wielkiej Brytanii?

Mark Rowley, przedstawiciel londyńskiej policji zajmujący się sprawami przeciwdziałania terroryzmowi ostrzegł, że Wielka Brytania stoi w obliczu zagrożenia ?wielkimi i spektakularnymi atakami? Państwa Islamskiego (ISIS).

Ten wysoki rangą oficer policji brytyjskiej podczas briefingu dla dziennikarzy w sprawie zagrożenia terrorystycznego dla Wielkiej Brytanii powiedział, że choć w ostatnich latach ISIS wzywało jihadystów do ataków na policję i wojsko, jego misja została rozszerzona.

?To, co w ostatnich miesiącach obserwujemy, to narastanie zagrożenia, nowe plany zamachów na zachodni styl życia wymierzone przeciwko szerokiemu wachlarzowi celów od policji i wojska i takich, które uosabiają państwo, po znacznie szerszy ich wachlarz? powiedział Rowley, dodając, że grupy terrorystyczne myślą o zakrojonych na dużą skalę, ambitnych i spektakularnych atakach ? niekoniecznie takich, z jakimi mieliśmy do czynienia do tej pory.

Mark Rowley powiedział, że ISIS z jednej strony działa jako kult, wykorzystując propagandę do radykalizacji ludzie i skłaniani ich do działania w ich imieniu, a z drugiej stara się przygotować większe ataki. Rowley stwierdził, że Państwo Islamskie zachęca swoich bojowników, którzy otrzymali szkolenie wojskowe w ogarniętej wojną domową Syrii do powrotu do Europy dla przygotowywania ataków.

Działania mające na celu wykrywanie komórek terrorystycznych stanowią priorytet. W ostatnich trzech latach liczba aresztowanych zwiększyła się o 57%. Według komisarza Marka Rowleya w 2015 roku wśród zatrzymanych podejrzanych o terroryzm było 77% obywateli brytyjskich. Ogółem 14% zatrzymanych stanowiły kobiety, podczas gdy 13% to osoby w wieku 20 lat lub młodsze. Według danych udostępnionych przez Scotland Yard w ostatnich latach ponad 20 rodzin i około 50 młodych ludzi przewinęło się przez sądy rodzinne w związku z obawami o radykalizację. Według Rowleya to efekt propagandy Państwa Islamskiego. Policja brytyjska zaczęła korzystać z usług psychologów specjalistów, by doradzać w tym, jak bronić się przed uleganiem wpływom ekstremistów i terrorystów w przypadku ataku.

W związku z ostatnimi atakami terrorystycznymi w Paryżu, gdzie śmierć poniosło 129 osób, zdecydowano się na podniesienie stopnia gotowości, poprzez podniesienie liczby funkcjonariuszy przeszkolonych do użycia broni palnej. Pod koniec ubiegłego roku wydano zalecenie, iż w przypadku ataku terrorystycznego, ludność cywilna powinna ?uciekać, chować się i mówić? – co oczywiście oznacza, że powinno oni oddalić się z miejsca ataku jak najszybciej oraz znaleźć schronienie, oraz jeśli to możliwe powiadomić policję.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.