Fot. Dawid Kamizela.

IU MON: ORP ?Kormoran? odebrany

Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia MON, w dniu 17 listopada br. niszczyciel min/trałowiec ORP Kormoran (601) został przekazany Marynarce Wojennej RP, gdzie zostanie przypisany 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W piątek, 17 listopada br. komisja zdawczo ? odbiorcza niszczyciela min/trałowca ORP Kormoran (601) zakończyła prace po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych oraz procedura związanych z przekazywaniem prototypu. Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia MON, okręt został formalnie przekazany odbiorcy, czyli 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety (13. DTr) podlegającego bezpośrednio dowództwu Zespołu Okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego (8. FOW) w Świnoujściu. Podniesienie bandery zaplanowano na 28 listopada br. w święto odtworzenia Marynarki Wojennej.

Warto podkreślić, że ORP Kormoran (601) to pierwszy od 16 lat nowy okręt, który wejdzie na wyposażenie polskich sił morskich. Ostatnim był okręt wsparcia logistycznego, pełniący także rolę okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki (511), na którym banderą podniesiono w dniu 1 września 2001 roku.

Producent Kormorana, czyli stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (dawna Stocznia Północna) prowadziła badania kwalifikacyjne oraz próby morskie od 13 lipca ub. r., gdy okręt po raz pierwszy wyszedł w morze (czytaj więcej: ORP ?Kormoran? wyszedł w morze na próby [ZDJĘCIA]). Przypomnijmy, że jednostka została zwodowana w dniu 4 września 2015 roku (czytaj więcej: ORP ?Kormoran? zwodowany).

ORP Kormoran (601) jest niszczycielem min/trałowcem typu Kormoran II o długości 58,5 metra, szerokości 10,3 metra oraz wyporności 850 ton. Prędkość maksymalna wynosi 15 węzłów (28 km/h), a jego załoga składa się z 45 oficerów i marynarzy (dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Michał Dziugan). Podstawowe uzbrojenie ma stanowić 23-milimetrowa armata Wróbel II, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm oraz trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom. Jednostka została wyposażona w system zarządzania walką SCOT-M, a do walki z minami posłużą sonary oraz pojazdy podwodne. Pierwotna data wejścia do służby to był koniec 2016 roku.

Kontrakt na projekt i budowę pierwszej z trzech jednostek typu Kormoran II podpisano we wrześniu 2013 roku. Okręty tego typu będą przeznaczone do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO.

Do Kormorana mają dołączyć ORP Albatros i ORP Mewa, zastępując w służbie jednostki ORP Mewa (623), ORP Czajka (623) i ORP Flaming (621), okręty projektu 206F, zwodowane w w 1966 roku i przebudowane w latach 1998-2001.

Fot. Dawid Kamizela.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez Dawida Kamizelę, które publikujemy dzięki uprzejmości Autora. Wszystkie zdjęcia pochodzą z fanpage?a Autora: Fotografia Dawid Kamizela.

WIDEO (PortalMorski.pl):

Źródło

iu.wp.mil.pl: KORMORAN odebrany

Czytaj także:

Przyszłość okrętu podwodnego ORP ?Orzeł? pod znakiem zapytania po pożarze

IU MON ogłasza wyniki przetargu na budowę holowników dla Marynarki Wojennej

Niemiecka fregata rakietowa FGS ?Karlsruhe? w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Jak działa polska armata Tryton 35 mm? [WIDEO]

Integracja armaty Tryton 35 mm z korwetą ORP ?Kaszub?

Wodowanie ORP ?Ślązak?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.