Mikro BBSP WARMATE. / fot. WB Electronics.

IU MON poszukuje bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych

Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił dialog techniczny na bezzałogowe systemy poszukiwawczo-uderzeniowe (BSP-U), które miałyby zdolności rażenia wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (TST) na średniej donośności.

W środę, 4 stycznia br. na stronie internetowej Inspektoratu Uzbrojenia MON pojawiła się informacja o rozpoczęciu analizy rynku w zakresie ?osiągnięcia możliwości rażenia wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (Time Sensitive Target; TST) na średniej donośności za pomocą bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych”.

Zgodnie z informacją IU MON, planowany do pozyskania nowoczesny system uzbrojenia ma za zadanie zwalczać cele wrażliwe czasowo lub inne ważne cele za pomocą bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych (BSP-U), umożliwiając zwiększenie skuteczności precyzyjnego rażenia w głębi ugrupowania bojowego potencjalnego przeciwnika. System ma za zadanie samodzielnie poszukiwać cel w ugrupowaniu przeciwnika i samodzielnie razić go za pomocą specjalistycznej zintegrowanej głowicy bojowej.

Warunkiem zleceniodawcy dla podmiotów biorących w dialogu technicznym potwierdzeniem zdolności do ochrony informacji niejawnych o poziomie ?Zastrzeżone? zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych z dnia 5 sierpnia 2010 roku, a w przypadku oferentów nie mających siedziby w Polsce również zgodnie z umową bilateralną pomiędzy RP i krajem siedziby oferenta. Zgłoszenia ws. powyższego dialogu technicznego mogą być nadsyłane do IU MON do dnia 31 stycznia 2017 roku. Wybrane podmioty spełniające warunki otrzymają wówczas szczegółowe wymagania taktyczno-techniczne.

Systemy amunicji krążącej

Obecnie, istnieje wiele typów systemów tzw. amunicji krążącej (loitering munition), spełniających wymagania IU MON na bezzałogowe systemy poszukiwawczo-uderzeniowe (BSP-U). Z produktów krajowych należy wymienić Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE (Mikro BBSP WARMATE), zaprojektowany przez prywatną firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego (patrz zdjęcie powyżej) oraz bezzałogowy nosiciel głowicy bojowej GK-1/GO-1 pionowego startu i lądowania o kryptonimie DRAGONFLY, który powstał w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) z Zielonki (patrz zdjęcie poniżej).

Mikro BBSP WARMATE przeznaczony jest, w zależności od zastosowanej głowicy, do realizacji następujących zadań obserwacji, wykrywania, rozpoznania i identyfikacji obiektów zainteresowania (za pomocą głowicy obserwacyjnej GS9 dla systemu VIRTUS), wykrywania i rażenia siły żywej przeciwnika (za pomocą głowicy bojowo-obserwacyjnej z ładunkiem odłamkowym GO-1) oraz wykrywania i rażenia lekko opancerzonego wyposażenia przeciwnika (za pomocą głowicy bojowo-obserwacyjnej z ładunkiem kumulacyjnym GK-1).

System, który wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu oraz silne wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel, składa się z platformy powietrznej WARMATE, powyższych głowic obserwacyjnych i obserwacyjno-bojowych, stacji kierowania i kontroli, naziemnego terminalu danych z trakerem antenowym (NTD), kasetowej wyrzutni pneumatycznej oraz opakowania transportowego. Czas lotu Mikro BBSP WARMATE wynosi 30 minut, dzięki czemu stanowi on alternatywę dla przeciwpancernego pocisku kierowanego (PPK), posiadając zdolność do operowania w znacznie większym promieniu i pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu.

DRAGONFLY jest bezzałogowym nosicielem głowicy bojowej GK-1/GO-1 pionowego startu i lądowania, który otrzymał wyróżnienie specjalne Prezydenta RP w dniu 9 września ub. r. podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. W imieniu Andrzeja Dudy, laur wręczył wiceminister ON Bartosz Kownacki.

Pionowzlot o układzie quadrocoptera powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP na wielofunkcyjne, kompaktowe platformy bezzałogowe. Niewielkie rozmiary i składane ramiona w połączeniu z systemem automatycznego naprowadzania i pełnej autonomii lotu czynią z niego system o imponujących możliwościach bojowych. Zastosowanie wymiennych głowic bojowych umożliwia ich transport w plecaku i dobór rodzaju głowicy w zależności od sytuacji w rejonie działań wojennych. W zależności od rodzaju głowicy, DRAGONFLY może razić cele opancerzone, budynki, pojazdy, a także manewrować w obszarze zabudowanym i eliminować obiekty ukryte, niedostępne dla bezpośredniego ostrzału. Operator w zestawie z nosicielem ma również do dyspozycji panel sterowania i okulary wyświetlające obraz z kamery BSP. Masa nosiciela bez głowicy to 4 kg, a system gotowy do lotu waży 5,5 kg. Zastosowanie układu pionowzlotu eliminuje potrzebę stosowania systemów wspomagających start i umożliwia precyzyjne manewrowanie między budynkami, zawiśnięcie w miejscu na niewielkiej wysokości i rozpoznanie terenu (celu) przed przystąpieniem do ataku. Maksymalna prędkość pozioma platformy to 60 km/h. Przy czasie lotu wynoszącym 15 minut operator ma możliwość eliminowania celów oddalonych o 15 km od miejsca startu. W przypadku utraty kontaktu z operatorem, DRAGONFLY potrafi sam wrócić do miejsca startu i wylądować. Cały system może być obsługiwany przez jednego żołnierza.

Bezzałogowy nosiciel głowicy bojowej GK-1/GO-1 pionowego startu i lądowania o kryptonimie DRAGONFLY. / fot. WITU.

Bezzałogowy nosiciel głowicy bojowej GK-1/GO-1 pionowego startu i lądowania o kryptonimie DRAGONFLY. / fot. WITU.

Źródła:

iu.wp.mil.pl: Informacja dotycząca analizy rynku w zakresie ?osiągnięcia możliwości rażenia wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (ang. Time Sensitive Target ? TST) na średniej donośności za pomocą bazzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych?

wb.com.pl: WARMATE

witu.mil.pl: Wyróżnienie specjalne Ministra Obrony Narodowej dla WITU /Prezydent RP Andrzej Duda na stoisku WITU

Czytaj także:

Zgoda Białego Domu na eksport uderzeniowych dronów do ponad 40 państw, w tym Polski

Brytyjsko-francuski dron uderzeniowy w 2025 roku

Korea Północna pracuje nad dronem klasy MALE

Wielka Brytania kupuje Predatory

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.