F-35A podczas Red Flag 17-1. / fot. U.S. Air Force photo/R. Nial Bradshaw.

IU MON: Rusza analiza rynku dotycząca programu ?Harpia?

W dniu 23 listopada br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o uruchomieniu fazy analityczno-koncepcyjnej w zakresie pozyskania wielozadaniowego samolotu bojowego o kryptonimie ?Harpia? oraz zdolności do prowadzenia zakłóceń elektronicznych.

W czwartek, 23 listopada br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o uruchomieniu fazy analityczno-koncepcyjnej, w zakresie wymagań operacyjnych:

  • Zwiększenia możliwości realizacji zadań w ramach ofensywnej i defensywnej walki z potencjałem powietrznym przeciwnika oraz zadań wykonywanych w celu wsparcia działań lądowych, morskich i specjalnych – Wielozadaniowy Samolot Bojowy.

oraz:

  • Zdolności do prowadzenia zakłóceń elektronicznych z powietrza.

Informacja IU MON, która jest badaniem rynku, wymaga od potencjalnego oferenta złożenia ogólnego opisu oferowanego sprzętu wojskowego, po czym Inspektorat Uzbrojenia przekaże wybranym podmiotom szczegółowy tekst Zapytania o Informację (Request For Information; RFI). Oferenci mogą składać swoje zgłoszenia do jednej lub obu części fazy. IU MON zastrzega, że termin składania ofert może ulec wydłużeniu.

O ile w przypadku pierwszego wymogu jest jasne, że dotyczy on bezpośrednio programu ?Harpia?, to w przypadku drugiego może to być zasobnik do walki radioelektronicznej (WRE) lub analogiczny system zintegrowany z Wielozadaniowym Samolotem Bojowym.

Program ?Harpia?

Samoloty bojowe nowej generacji mają rozpocząć wymianę parku samolotowego Sił Powietrznych RP w 2024 roku. W związku z końcem resursu płatowców, wycofane zostanie 31 samolotów myśliwskich MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) oraz 16 samolotów myśliwsko-bombowych Su-22M (Fitter), w tym 4 Su-22M3K i 12 Su-22M4. Wiceszef MON Tomasz Szatkowski, który kierował Strategicznym Przeglądem Obronnym (SPO), informował pod koniec maja br., że program zakupu samolotów wielozadaniowych piątej generacji przewiduje pozyskanie co najmniej dwóch eskadr, czyli etatowo 32 maszyn.

Wcześniej, w marcu br. resort obrony informował, że nie jest zainteresowany używanymi myśliwcami wielozadaniowymi F-16A/B Fighting Falcon, po tym jak dziennik Gazeta Prawna ujawnił, że MON chce zakupić nawet 96 takich samolotów (czytaj więcej: Kownacki: Polska nie jest zainteresowana używanymi myśliwcami F-16A/B oraz: Używane F-16 dla Polski?). Z kolei obecna flota 48 myśliwców F-16C/D Block 52+ około 2030 roku przejdzie modernizację techniczną (Mid-Life Upgrade; MLU), która zwiększy ich wartość bojową i jednocześnie pozwoli na wydłużenie ich resursów.

F-16V, F-35?

MON informował później, że analizowana jest możliwość zakupu nowych myśliwców F-16, a w grę wchodzi najnowszy wariant czyli F-16V, który otrzymał m.in. stację radiolokacyjną APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar) z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Acanned Array; AESA), a także myśliwiec 5. generacji F-35 Lightning II. Oba modele są, według zapewnień producenta, czyli koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin, zdolne do szerokiego zakresu współdziałania ze sobą. Według wiceszefa MON, Bartosza Kownackiego, każdy z tym samolotów ma swoje wady i swoje zalety.

F-16V. /fot. Lockheed Martin

Źródło:

Inspektorat Uzbrojenia MON

Czytaj także:

Oblot najnowocześniejszego wariantu F-16

Administracja Trumpa zezwoli na sprzedaż myśliwców F-35 dla ZEA?

Norwegowie odebrali pierwsze myśliwce F-35 [FOTO+WIDEO]

USA zablokują dostawy myśliwców F-35A dla Turcji?

Media: Hiszpania zainteresowana zakupem myśliwców F-35

Niemcy zainteresowane zakupem myśliwców F-35?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.