C-Dome. / fot. Izraelski Korpus Morski.

Izrael: Gotowość operacyjna morskiego segmentu ?Żelaznej Kopuły?

W dniu 27 listopada br. Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły osiągnięcie statusu operacyjnego przez morski segment systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, znany jako C-Dome. Pierwszym okrętem wyposażonym w operacyjne antyrakiety Tamir została korweta INS Lahav (502), typu Sa’ar 5, po 18-miesięcznym okresie testów pokładowych.

W poniedziałek, 27 listopada br. Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły osiągnięcie statusu operacyjnego przez morski segment systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, znany jako C-Dome. Chęć posiadania tego systemu na jednostkach nawodnych wynika przede wszystkim z rosnącej potrzeby Izraela w zakresie ochrony strategicznych zasobów na morzu, takich jak platformy wiertnicze ropy naftowej i gaz ziemnego. Izraelskie złoża węglowodorów i instalacje wiertnicze na wschodnich obszarach Morza Śródziemnego zwiększyły wymogi bezpieczeństwa. Według izraelskich wojskowych, C-Dome zwiększy ochronę antyrakietową na morzu w ciągu dwóch najbliższych lat.

Pierwszym okrętem wojennym, który otrzymał certyfikację na użytkowanie operacyjne systemu C-Dome została została korweta INS Lahav (502), typu Sa’ar 5. Po 18-miesięcznym okresie testów pokładowych, system skutecznie był używany przeciwko pociskom artyleryjskim systemu BM-21 Grad, które były niszczone przez rakiety przechwytujące Tamir, rozmieszczone w 10-komorowej wyrzutni pionowego startu systemu C-Dome. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do lądowego wariantu systemu, morski segment zapewnia pokrycie obszaru ochrony wokół wyrzutni w zakresie 360 stopni.

Według wyższych oficerów marynarki i sił powietrznych, C-Dome skutecznie przechwytywał zarówno pojedyncze pociski, jak i te wystrzelone w roju, które startowały z lądu. Testy dowiodły skuteczności antyrakiet do działania na bardzo dynamicznej, ruchliwej platformie. Wcześniej informowano, że C-Dome jest zdolny do współpracy z indyjsko-izraelskimi pociskami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi systemu Barak 8, również przeznaczonymi dla okrętów wojennych. W morskich wariancie Iron Dome zastosowano opracowany przez Elta Systems radar EL/M-2248 Adir, używany również w systemie Barak 8.

Izraelska korweta INS Lahav (502), typu Sa’ar 5. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 4.0).

Ponadto udowodniono, że nowy radar będzie skuteczny do wykrywania salw tańszych rakiet i niższych poziomów zagrożenia, jak również nad zagrożeniami wyższego rzędu, takimi jak naddźwiękowa rakieta manewrująca rosyjskiej produkcji P-800 Oniks/Jachont (w kodzie DIA/NATO: SS-N-26 Strobile; indeks GRAU: 3M55).

Gen. Zwika Chaimowicz, dowódca obrony powietrznej Sił Powietrznych (Chel ha-Awir), powiedział dziennikarzom podczas briefingu prasowego:

Oficjalnie, od dzisiaj dodaliśmy kolejną warstwę operacyjną, aby bronić izraelskich aktywów na Morzu Śródziemnym. Teraz mamy pełną łączność między Iron Dome na okręcie, radarem Adir i naszymi naziemnymi bateriami Iron Dome. Zostało to udowodnione w dzisiejszym teście na żywo, a jego efektywność jest doskonała.

Kpt. Zwik Barak, szef departamentu uzbrojenia izraelskiej marynarki wojennej (Izraelskiego Korpusu Morskiego ? przyp. red.), dodał:

Po raz pierwszy użyliśmy radaru Adir do wykrywania i śledzenia zagrożeń, a następnie pocisków systemu Iron Dome, aby przechwycić zagrożenia. Dla marynarki to bardzo duża wartość.

Kapitan Barak dodał, że wyciągnięte wnioski z wojny w Strefie Gazy w 2014 roku spowodowały konieczność stworzenia morskiego systemu Iron Dome dla obrony izraelskiego wybrzeża, okrętów wojennych i morskich zasobów energetycznych. Podkreślił jednak, że integracja pocisków przechwytujących na okręcie i ich interoperacyjność z systemami naziemnymi może być równie dobrze wykorzystana do obrony przed zagrożeniami poza północną granicą Strefy.

WIDEO:

?Żelazna Kopuła? (hebr. ??????? ????????, kippat barzel, ang. Iron Dome) w wariancie podstawowym to system obrony przeciwrakietowej powstały w wyniku współpracy koncernów zbrojeniowych Rafael Advanced Defense Systems oraz Raytheon. Standardowy zestaw Iron Dome składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich są pociski przechwytujące Tamir zainstalowane w mobilnych wyrzutniach (mogących pomieścić do 20 pocisków tego typu ? przyp. red.). Drugiem elementem systemu jest kontenerowy zespół dowodzenia i kierowania ogniem gdzie zainstalowanych jest pięć stanowisk operacyjnych. Trzeci element stanowi system radarowy EL/M-2084 tzw. Multi-Mission Radar ? system ten wykrywa nadlatujące obiekty oraz przewiduje na podstawie ich trajektorii lotu miejsce upadku. Ponadto system radarowy pozwala na korygowanie lotu pocisku przechwytującego Tamir po jego wystrzeleniu, poprzez ciągłe przekazywanie danych na temat celu.

Od 2011 roku, kiedy system osiągnął status operacyjny, antyrakiety Tamir przechwyciły ponad 1.700 wrogich pocisków rakietowych. Morski wariant, C-Dome, został po raz pierwszy zaprezentowany podczas październikowej wystawy zbrojeniowej Euronaval 2014 w Paryżu. Docelowo, system trafi na nowsze korwety typu Sa’ar 6, których cztery egzemplarze Izraelczycy zamówili w Niemczech w maju 2015 roku (powstają na bazie niemieckich korwet typu Braunschweig ? przyp. red.).

Źródła:

navyrecognition.com: IDF Declares Naval Iron Dome Operational with Sa?ar 5 Corvette

defensenews.com: Israel declares operational capability for sea-based Iron Dome

Czytaj także:

Azerbejdżan kupuje izraelskie systemy Iron Dome

Iron Dome dla US Army?

Izrael: System przeciwrakietowy Arrow-3 w służbie [WIDEO]

Pierwsze dostawy Procy Dawida dla Izraela

Izrael: Nowa wersja czołgu Merkawa Mk 4 wkrótce w służbie

Izrael zrezygnuje z zakupu przemiennopłatów V-22 Osprey?

Izrael zaprezentował bezzałogowy śmigłowiec m.in. do ewakuacji rannych [WIDEO]

Izrael prezentuje możliwości przyszłej platformy bojowej Carmel [WIDEO]

Izrael: Nowa wersja ciężkiego bwp Namer [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.