J. Long – „Wspinaczka, praktyczny podręcznik” [RECENZJA]

Wspinaczka, to jedna z coraz bardziej popularnych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla wielu, to także wymagający sport i wyszukana forma rywalizacji. Warto zauważyć, iż pewne elementy wspinaczki są także wkomponowane w systemem szkolenia formacji mundurowych. Najnowsze wydanie książki Johna Longa pt. „Wspinaczka. Praktyczny podręcznik”, która ukazała się nakładem wydawnictwa RM w obszerny, a zarazem przystępny sposób pozwala początkującym poznać podstawowe zagadnienia wspinaczki, a średnio zaawansowanym znacznie poszerzyć zasób wiedzy i umiejętności.

Jest to już trzecie wydanie najdokładniejszego i najlepiej sprzedającego się podręcznika wspinaczkowego na rynku zagranicznym i krajowym. Na treść podręcznika złożyła się najnowsza i rzetelna wiedza na temat współczesnej wspinaczki. Na ponad trzystu stronach podręcznika wyczerpująco omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa, zasady wspinaczki sportowej i tradycyjnej, zarówno z dolną, jak i górną (lotną) asekuracją, oraz schodzenia i zjeżdżania ze ścian przy wykorzystaniu całej gamy przyrządów zjazdowych. Obszernie zilustrowano i omówiono najważniejsze techniki i metody wspinaczki, a także węzły wspinaczkowe, dzięki czemu nawet laik może nauczyć się ich wiązania od postaw. Autor zawarł tu także wiele praktycznych wskazówek, co do tego jak  układać swoje treningi pod wspinaczkę i w tym bouldering. Zagadnienia przedstawione w podręczniku z pewnością można polecić zarówno wspinaczom ze środowiska cywilnego, jak również przedstawicielom służb mundurowych, których szkolenie obejmuje wybrane elementy wspinaczki zaprezentowane w książce.

John Long / (fot. Dean Fidelman) http://www.rockandice.com

John Long / (fot. Dean Fidelman)

Książka składa się z 10 rozdziałów. Jej pierwsza część zawiera zagadnienia typowo wprowadzające do zagadnień wspinaczki skalnej.  Odnajdziemy tutaj kilka faktów na temat historii wspinaczki, zasady wyceny trudności dróg wspinaczkowych na podstawie różnych skali trudności ustalanych na potrzebę specyfiki konkretnych rejonów wspinaczkowych. Niezwykle cenne są tutaj wskazówki odnośnie zakupu, czy wypożyczania sprzętu jakim będziemy posługiwać się podczas naszej przygody z tym sportem. Kolejne rozdziały zawierają treści niezbędne do nauki wspinania w płytach i rysach. Zilustrowano tutaj podstawowe chwyty i techniki używane we wspinacz oraz cenne uwagi mające zwiększyć nasze bezpieczeństwo i komfort podczas pokonywania kolejnych dróg. Dalej Autor omawia rodzaje lin, rodzaje puntów asekuracyjnych, budowanych zarówno w oparciu o naturalne stanowiska, jak i te zakładane przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz metodykę prawidłowej i bezpiecznej asekuracji. Dużo miejsca w podręczniku poświęcono prawidłowemu budowaniu stanowisk asekuracyjnych, przy zastosowaniu statycznych i dynamicznych systemów asekuracyjnych. W rozdziale szóstym Autor szczegółowo omawia prowadzenie dróg wspinaczkowych z dolną (lotną) asekuracją. Omówiono tutaj specyfikę tej najbardziej wymagającej formy wspinaczki,  techniki prowadzenia, zilustrowano wymagany sprzęt, a także style wspinania. W tej części podręcznika zamieszczono także najważniejsze komendy używane podczas wspinaczki, zarówno przez wspinacza, jak i partnera asekuracyjnego.

Na kolejnych stronach książki dowiemy się jak w sposób bezpieczny i przy użyciu jakiego sprzętu wykonywać zjazdy i opuszczanie na linie, co stanowi zwieńczenie pokonania danej drogi wspinaczkowej. Poznamy tu najważniejsze węzły służące autoasekuracji i całą gamę przyrządów zjazdowych. Dowiemy się także w jaki sposób szybko i wygodnie zwinąć linę. Ostatnie rozdziały podręcznika odnoszą się do problematyki wspinaczki jako dyscypliny sportowej. Autor omawia tu podstawowe zachowania wspinacza i asekurującego podczas wspinania oraz metody treningowe, które pozwolą nam doskonalić swoje umiejętności zarówno w naturalnych skałach, jak i na sztucznych ściankach. Znajdziemy tu sposoby na wzmocnienie siły rąk i palców, radzenia sobie z kontuzjami, a także swoisty kodeks etyki skalnej. W książce odnajdziemy także treści poświęcone zagadnieniom psychologicznym, na przykład sposobom radzenia sobie z silnym stresem w sytuacjach awaryjnych, czy właściwym nastawieniem do wspinaczki. Biorąc pod uwagę specyfikę tej dyscypliny są to bardzo cenne uwagi, zwłaszcza dla początkujących wspinaczy. Książkę kończą aneksy źródłowy – zawierający wykaz źródeł, które oprócz wiedzy i doświadczenia posłużyły Autorowi do opracowania podręcznika oraz słowniczek terminów wspinaczkowych, co nawet początkującym pozwala zrozumieć terminologię stosowaną w świecie wspinaczki. Dużym plusem podręcznika jest fakt, iż przedstawione w nim treści wzbogaca przeszło 400 ilustracji węzłów, sprzętu, czy technik wspinaczkowych. Podręcznik powinien stanowić obowiązkową pozycję każdego wspinacza, zarówno początkującego, jak i doświadczonego praktyka tej specyficznej i wymagającej aktywności.

John Long, Autor książki to prawdziwy autorytet i legenda w środowiskach wspinaczy na całym świecie. Znany z pokonania najbardziej wymagających dróg wspinaczkowych, za co w 2009 magazyn Rock and Ice ogłosił go najbardziej wpływowym wspinaczem minionych dekad. John Long jest również znanym podróżnikiem, a jego wkład w rozwój literatury wspinaczkowej jest niezwykle cenny. Recenzowana pozycja to zaledwie jedna z wielu książek jego autorstwa.


Autor: John Long

Tłumaczenie: Krzysztof Sas-Nowosielski

Tytuł: Wspinaczka – praktyczny podręcznik. Wyd. III

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7773-762-0

Liczba stron: 328

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.