Recenzja Książki Jacka Campella. Krucjata Starka.

Książka Jacka Campbella, Krucjata Starka jest zwieńczeniem cyklu, który rozpoczął się od inwazji USA na powierzchnię Srebrnego Globu. Od tego czasu wiele już się wydarzyło? Między innymi to, że siły USA na księżycu i kolonia zbuntowały się przeciwko systemowi w którym posyłano na bezsensowną śmierć tysiące ludzi. Od tego czasu wszyscy ze zdenerwowaniem czekają co będzie dalej. Żołnierze pomimo tego, że się zbuntowali nadal uważają się za część sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Czy Starkowi i jego ludziom uda się mimo głupoty ludzi zakończyć ten bezsensowny konflikt zanim będzie za późno?

Autor przedstawia wizję świata w której, USA rządzone przez skorumpowanych polityków kontrolowanych przez wielkie korporacje trzymające żelazną rękę na wszystkim.

Wojskowi to nie ludzie, którzy zaciągnęli się na ochotnika ale urodzeni jako dzieci w fortach. Społeczeństwo i wojsko żyją kompletnie odseparowane od siebie? nawet ci którzy zaciągnęli się z cywila nie mogą odwiedzić rodzin, bo zwykłym ludziom kojarzyliby się z postaciami spod ciemnej gwiazdy.

Sierżant Ethan Stark dowódca wszystkich żołnierzy, którzy się zbuntowali musi nie tylko uważać na relację z ludnością kolonii, która jeszcze się przyzwyczaja do tego że wojskowi żyją razem z nią i wypełniają rozkazy cywilnych władz? ale także musi się strzec zagrożenia jakie czai się w szeregach jego ludzi, a nawet wobec nowej broni której użycie może spowodować koniec oporu.

Pomimo tego ?buntu? żołnierze nie są rozbici czy zdemoralizowani, ale wypełnieni inicjatywą i determinacją, by zniszczyć każdego kto chociażby by próbował zaszkodzić im samym albo mieszkańcom kolonii. Do tego co się stanie, gdy wojska USA słuchające rządu na Ziemi zostaną zaatakowane przez swoich dotychczasowych ?sojuszników?? Czy Stark pozwoli na to by, ginęli kolejni żołnierze? Nawet jeśli służą po przeciwnej stronie barykady?

Koniec zaś zaskoczy kompletnie wszystkich.

Jedną z najmocniejszych stron książki jest opis walk prowadzonych w dość specyficznym środowisku, jakim jest Księżyc. Wszystko poczynając od prostego chodzenia do strzelania jest kompletnie inne niż na Ziemi. Do tego dochodzą też głosy natury moralnej, gdy trzeba wybierać pomiędzy lojalnością wobec kolegów, a przysięgą wobec kraju.

Krucjata Starka to doskonała pozycja zarówno dla fanów militarnych science-fiction jak i czytelników, którzy chcieliby się nieco rozerwać. Emocjonujące walki, spory na temat taktyki, polityki to tylko część problemów z jakimi mierzą się bohaterowie.

Gorąco polecam.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.