Fot. Screen YouTube.

Jak działają radary obrony balistycznej i przeciwlotniczej? [WIDEO]

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon, specjalizujący się m.in. w systemach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej opublikował polskojęzyczne wideo wyjaśniające sposób działania stacji radiolokacyjnych różnego typu, zapewniających wspólnie warstwową obronę przeciwrakietową.

Opublikowane wideo, pierwotnie po angielsku (zobacz TUTAJ), doczekało się innych wersji językowych: niemieckiej (zobacz TUTAJ) i polskiej.

W prosty, wizualny sposób Autorzy wyjaśniają jak stacja radiolokacyjna działa, wykrywa i śledzi nadlatujące rakiety balistyczne i inne zagrożenia (środki napadu powietrznego, takie jak statki załogowe i bezzałogowe czy rakiety manewrujące) oraz rozróżniają jakie pasma radarowe (częstotliwość fal i ich długość), w tym UHF, S, C czy X są najlepszymi i najbardziej efektywnymi do odpowiednich zagrożeń.

Czytaj także:

Litwa: Zakończono pierwszą fazę budowy 2 z 4 stacji radiolokacyjnych

Pływający radar antybalistyczny SBX-1 w Korei Płd.

Raytheon zmodernizuje niemieckie Patrioty?

Republika Czeska zainwestuje w obronę przeciwlotniczą

Rosja buduje radar antyrakietowy w Arktyce

Rosja uruchomi radar dalekiego zasięgu na Krymie

USA: System antybalistyczny THAAD trafi do Korei Płd. ?tak szybko, jak to możliwe?

Kanada rozważy dołączenie do amerykańskiej sieci BMD?

Powstanie nowy radar dalekiego zasięgu na Alasce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.