Jan Henryk Larecki, „Wielki leksykon tajnych służb świata” [recenzja]

Tematyka tajnych służb od zawsze elektryzuje i pobudza wyobraźnię nie tylko pasjonatów, ale również zwykłych ludzi. Nie dziwi więc fakt, że zarówno filmy jak i książki poświęcone zagadnieniom wywiadu i kontrwywiadu cieszą się ogromną popularnością. W końcu zeszłego roku na księgarskich półkach ukazała się niezwykle ciekawa publikacja, czyli ?Wielki leksykon tajnych służb świata?. Wydana nakładem Oficyny Wydawniczej RYTM książka jest jedną z tych obok których nie można przejść obojętnie.

Autorem recenzowanej książki jest Jan Larecki, były funkcjonariusz polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Podpułkownik Larecki ma w swym dorobku kilka udanych książek na temat służb specjalnych, jak choćby ?W służbie Jej Seksualnej Mości (szkice z historii seks szpiegostwa)?, ?W kręgu tajemnic wywiadu? czy też ?Krystyna Skarbek. Agenta o wielu twarzach?. Autor jest również twórcą licznych artykułów prasowych: o tematyce szpiegowskiej oraz wydarzeniach historycznych, ponadto tworzył polskie wersje językowe do filmów dokumentalnych: historycznych, politycznych, kryminalnych dla kanałów Discovery i Animal Planet.

Na wstępie należy zaznaczyć, że ?Wielki leksykon tajnych służb świata? jest drugim wydaniem książki jaka ukazała się 10 lat temu pt. ?Wielki leksykon służb specjalnych świata?. Jak zaznacza w przedmowie autor, ta dekada pozwoliła na uzupełnienie pracy o wyniki najnowszych badań, czy też skorygowanie wcześniej nie uwzględnionych materiałów. Efektem tych zmian jest powiększenie rozmiarów książki o ponad 200 stron w stosunku do I wydania. Wszystko po to, by uzyskać efekt w postaci aktualnych wiadomości o spec służbach na całym świecie.

To ogromne kompendium liczące 1072 strony, zawiera informację o ponad 1100 tajnych służbach, zarówno byłych jak i obecnie działających w prawie 120 państwach świata. Poprzez 6000 haseł autor przedstawia nam obraz tajnych służ w wielu zakątkach świata ukazując ich powstanie, rozwój, strukturę kierowniczą czy najważniejsze akcje. Dodatkowo w leksykonie odnajdziemy szereg haseł jakie są elementem niezbędnym w rozumieniu działania wywiadów i kontrwywiadów poszczególnych krajów. Ogromną nowością w porównaniu do wydania pierwszego jest zamieszczony indeks osób, znacznie ułatwiający poszukiwanie nam informacji w tej iście ?biblii? wiedzy o tajnych służbach.

Liczące ponad tysiąc stron dzieło podzielone zostało kilka części. Pierwsze trzy części to: ?Podziękowania?, ?Od autora do I wydania?, ?Od autora do wydania II?. Kolejne trzy części zawierają przydane wskazówki przy korzystaniu z książki: ?Budowa artykułu hasłowego?, ?Jak posługiwać się leksykonem? i ?Skróty?. Właściwa narracja pracy to indeks haseł od A do Ż, całość zamyka ?Bibliografia? i wspomniany już ?Indeks nazwisk?. Aby uzmysłowić jak szeroki zakres tematów w narracji przedstawił autor trzeba przywołać przykładowe hasła. Opisane zostały oczywiście najsłynniejsze służby specjalne jak Mossad, CIA, KGB ale też mniej znane jak choćby egipskie, afgańskie, chińskie czy rumuńskie służby specjalne. Bardzo dobrze prezentuje się ilość haseł dotycząca terminologii związanej z pracą służb specjalnych. Odnajdziemy tu hasła takie jak choćby: fotografia operacyjna, kret, kontrszpiegostwo, rzemiosło szpiegowskie, ?otwarcie? granicy, singleton, wokoder, wywiad satelitarny i setki innych. Na kartach książki odnajdziemy również wiele ciekawych haseł tematycznych.

Jeśli chodzi o same hasła to trzeba podkreślić, że są opracowane w przystępny i staranny sposób. Forma książki narzuca pewne ograniczenia, jednak autor doskonale ?wyważył? poszczególne hasła ciekawie prezentując najważniejsze informacje.

Chociaż książki nie ocenia się ?po okładce? trzeba przyznać, że została ona starannie przygotowana przez Oficynę Wydawniczą RYTM. Układ treści jest również czytelny i przejrzysty, tak więc lektura leksykonu jest przyjemnością.

Podsumowując ?Wielki leksykon tajnych służb świata? na polskim rynku książki jest pozycją wyjątkową w pełnym tego słowa znaczeniu. Myślę,  że zarówno laik jak i każdy miłośnik służb specjalnych koniecznie musi sięgnąć po tę pozycję obowiązkowo, bowiem to książka w której każdy odnajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam!


Autor: Jan Henryk Larecki

Tytuł: Wielki leksykon tajnych służb świata

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-750-9

Liczba stron: 1072

Format: 175 x 250 mm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.