Logo IPN. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)
Logo IPN. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)

Jarosław Szarek nowym prezesem IPN

Doktor Jarosław Szarek pokieruje przez najbliższe 5 lat Instytutem Pamięci Narodowej. Sejm powołał go, przy 256 głosach za, 166 przeciw i 13 wstrzymujących, na stanowisko prezesa. Decyzję Sejmu zatwierdził Senat.

O powołanie dr Szarka na prezesa IPN wystąpiło Kolegium Instytutu po przesłuchaniach kandydatów (wśród których byli także dr hab. Zbigniew Romek, dr Marek Chrzanowski, i dr Paweł Ukielski). Procedura wyboru odbyła się na podstawie nowej ustawy o Instytucie (>>> więcej na ten temat <<<).

Dr Jarosław Szarek urodził się w 1963. W latach 80. działał w opozycji antykomunistycznej. Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stopień doktora uzyskał w 2011 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na podstawie pracy ?Działalność Służby Bezpieczeństwa wobec młodzieży akademickiej Krakowa w latach 1970-1980?. Od 2000 pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji historycznych przeważnie dotyczących historii PRL i Polaków po II wojnie światowej.

 

Źródło: ipn.gov.pl, sejm.gov.pl, rp.pl

Komentarze