Jarosław Wojciech Krynicki ?Spowiedź masona? ? recenzja

Wolnomularstwo, masoneria, iluminaci czy sztuka królewska ? pod różnymi pojęciami kryje się międzynarodowy ruch społeczny, bractwo bądź zakon, jak sami o sobie mówią masoni, które z powodu swojej tajemniczości są obiektem legend oraz teorii spiskowych. Książka Jarosława Wojciecha Krynickiego, byłego masona, ma odpowiedzieć na pytanie, ile prawdy jest w powyższych, ale także jak wygląda ta niejednorodna organizacja od środka. Czy mu się udało?

Niedużych rozmiarów książka, wydana w miękkiej okładce i pod Naszym patronatem medialnym, przedstawia tajemniczo wyglądającą fotografię mężczyzny w dziwnym dla przeciętnego człowieka stroju i w chuście przedstawiającej masońskie symbole: cyrkiel i węgielnicę. Mężczyzna wykonuje gest uciszania, co jeszcze bardziej wzmaga zainteresowanie zawartością tych nieco ponad dwustu stron pamiętnika, podzielonych na czternaście rozdziałów. Tyle, jeśli chodzi o kwestie techniczne.

?Spowiedź masona?, choć tytuł brzmi nieco religijnie, jest pamiętnikiem pisanym w pierwszej osobie, autobiografią człowieka, który swego czasu został usunięty z loży Wielki Wschód Polski z powodów osobistych. Ale zanim do tego doszło, Autor został masońskim mistrzem. Książka skupia się na całym życiu Autora, który wstąpił do masonerii w wieku 35 lat, jako niedoszły duchowny. Po wygooglowaniu nazwiska okazało się, że niniejsza książka jest oficjalnym debiutem literackim Autora i muszę przyznać, że zastosował on ciekawe, niemal „filmowe” przejścia pomiędzy wątkami masońskimi oraz niemasońskimi, gdyż poszczególne rozdziały zawierają „sceny” z jego życia sprzed i po inicjacji masońskiej.

Muszę stwierdzić, że wiele wątków z niemasońskiego życia Autora jest dosyć nudnych, ciekawiej się robi natomiast gdy przedstawia Nam historię jak poznał i postanowił dołączyć do masonerii, przyjęcie do loży i związane z tym rytuały, zasady życia i pracy masońskiej, pewne szczegóły co dzieje się na spotkaniach członków loży itp., co zdaje być się meritum całej książki. I tutaj muszę skrytykować proporcje pomiędzy tym, co masońskie i niemasońskie w pamiętniku, choć wiem, że to drugie również jest potrzebne dla pełnej biografii, to jednak zawiera zbyt dużo szczegółów.

W wielu miejscach, Autor próbuje obalać teorie spiskowe na temat zakonu (skutecznie czy nie, tę ocenę pozostawiam już innym Czytelnikom), podkreślając idealistyczne i dobroczynne intencje oraz wiarę w wolność, równość, braterstwo i tolerancję. Przy czym widać pewną niekonsekwencję Autora, zwłaszcza w wątkach krytykujących Kościół Katolicki, którego niektórzy członkowie również mieli znajdować się w szeregach masonerii. I właśnie ta niekonsekwencja dotycząca tolerancji, która powinna działać w obie strony, jest z mojej strony największym zarzutem pod adresem tej książki.

Choć daleko mi do wiary w teorie spiskowe na temat masonerii, to książka wcale mnie nie przekonuje do tez przedstawionych przez Autora (a podszedłem do niej z otwartym umysłem), a które są podawane przez krytyków masonerii. Wystarczy przytoczyć tu cytat Arystotelesa, że ?prawda leży pośrodku ? może dlatego wszystkim zawadza?. Masoneria przedstawiona tu jako z jednej strony ruch apolityczny i areligijny, zawiera takie wątki biograficzne Autora jak jego uczestnictwo w budowie lokalnych struktur Ruchu Palikota, a także komitetu poparcia Pawła Kukiza (a w zasadzie pracę na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych) czy przedstawienie rytuałów i nazewnictwa masońskiego ocierającego się o organizację bądź sektę religijną.

Innym zarzutem jest przedstawienie samego zakonu jako wyidealizowanego i oczyszczonego nurtu oświeceniowego, który przecież, warto przypomnieć, współuczestniczył w demontażu monarchii podczas rewolucji francuskiej, a podczas której doszło do pierwszego nowożytnego ludobójstwa (rzeź powstania w Wandei). Choć Autor, jak sam twierdzi, brzydzi się kłamstwa, to jednak nie wspominając o czarnych kartach historii, wybiela organizację i ludzi, choć nie powinien, gdyż człowiek uczciwy może jedynie zaręczać za siebie.

Jeśli chodzi z kolei o niemasońskie wątki, to poznajemy takie elementy biografii, jak dzieciństwo w czasach PRL, szereg ?inicjacji? Autora (takich jak np. pierwsza komunia święta, bierzmowanie, seminarium, dwa małżeństwa czy w końcu także wejście w szeregi masonerii), jego zaangażowanie w ZHP, służbę wojskową oraz życie studenckie, miłosne podboje, pracę w urzędzie miejskim, a także jako dziennikarz, pisarz itd. Wątki te, choć dopełniają całość, czasem bywają niestety nużące.

Podsumowując, książka średnio przypadła mi do gustu, pomimo ciekawej budowy samych wątków, to jednak nie wnosi niczego nowego co wiemy o masonerii, oprócz ujawnienia samych rytuałów (jedyny plus?), ale zawiera w moim odczuciu sporo sprzeczności. Zwolennicy teorii spiskowych będą jednak czuć się zawiedzeni po tej lekturze, a ich przeciwnicy zapewne nie znajdą ?twardych dowodów?, obalających tezy tych pierwszych. Tak więc komu mogę ją polecić? Może osobom, które rozmyślają nad wstąpieniem do masonerii? Rozsądźcie sami, biorąc do ręki ?Spowiedź masona?.

JAROSŁAW WOJCIECH KRYNICKI ? o Autorze wiemy tylko tyle, ile powiedział o sobie w książce. Nie znamy roku urodzenia, choć na pewno jest po pięćdziesiątce, a jedyne miejscowości w czasie jego życia zawodowego, jakie pojawiają się na kartach książki to Olkusz oraz Warszawa. Na samym początku zaznacza, że niektóre imiona i nazwiska zostały celowo zmienione, tak więc należy tylko mieć nadzieję, że jego własne jest prawdziwe. Ponadto, Autor przedstawia siebie jako agnostyka, filosemitę, wegetarianina i antykomunistę.


Autor: Jarosław Wojciech Krynicki

Tytuł: Spowiedź masona

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Miękka, broszurowa

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-714-1

Liczba stron: 216

Format: 14,5 x 21,0 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.