J. J. Cécile – Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło

Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło to przedstawiona w niebanalny sposób historia i działalność jednej z najlepszych na świecie jednostek specjalnych. Jean-Jacques Cécile sprawia, że książkę czyta się jak wciągającą powieść, którą powinien przeczytać każdy zainteresowany tematem brytyjskiego SAS.

Jean-Jacques Cécile, Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło, tłum. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak, MUZA SA, Warszawa 2013, ss. 270

Jean-Jacques Cécile, Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło, tłum. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak, MUZA SA, Warszawa 2013, ss. 270

Jean-Jacques Cécile to światowej sławy znawca wywiadu oraz jednostek specjalnych, który posiada także praktyczne doświadczenie w służbie w wywiadzie wojskowym i służbach specjalnych. W swojej najnowszej książce Sekretna historia SAS. SAS wkracza tam, gdzie wszystko zawiodło udało mu się przedstawić najmniej znane i najistotniejsze fakty dotyczące brytyjskiej jednostki specjalnej. Składająca się z trzech rozdziałów książka napisana jest przystępnym językiem, który gwarantuje, że nawet laik w temacie nie będzie miał z nią problemów, a specjaliści i fachowcy na pewno poszerzą swoją wiedzę.

Na końcu tytułu znajdziemy również odnośniki i źródła na których pracował autor. Oprócz kompletnej historii SAS znajdziemy w książce także wartościowe opisy poszczególnych operacji, sylwetek tworzących jednostkę, sposób działania komandosów, ich taktykę, fortele jakie wykorzystują oraz ich mocne i słabe strony. To jednak nie wszystko. Całość dopełnia żołnierski humor i żargon (który jest wyjaśniony przez autora w każdym przypadku), oraz opis dylematów jakie towarzyszyły twórcom jednostki i decydentom odnośnie jej wykorzystania. Jedną z ciekawszych postaci przedstawionych w książce jest David Stirling. Był on szkockim pułkownikiem Armii Brytyjskiej, który stał się inicjatorem utworzenia SAS i jednym z bardziej utalentowanych jej dowódców.

Natomiast jedną z ciekawszych zdaniem recenzenta akcji opisanych w książce była operacja „Nimrod”, która zakładała szturm SAS na ambasadę Iranu w celu uwolnienia zakładników z rąk uzbrojonych po zęby terrorystów. Równie ciekawe były akcję SAS w malijskiej dżungli, które skierowane były w komunistyczne bojówki. Dzięki doświadczeniom wyniesionym z tych operacji SAS mógł operować bez przeszkód w każdym klimacie i okolicznościach. Z pewnością książka ta jest unikatem na rynku i na pewno zadowoli każdego, kto zapragnie zgłębić historie i tajniki funkcjonowania SAS.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.