Transporter-wyrzutnia MAZ-543 systemu R-17 (Scud-B)

Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków

Bateria Patriot saudyjskiej obrony przeciwlotniczej zniszczyła rakietę balistyczną Scud, wystrzeloną z terytorium Jemenu. Pocisk zmierzał prawdopodobnie w stronę saudyjskiego miasta Khamees al-Mushait w prowincji Asir.

Sklep Urodzeni Patrioci

Scud został wystrzelony w sobotę, 6 czerwca br., o godz. 02:45 w nocy lokalnego czasu i został namierzony przez wojska Arabii Saudyjskiej. Wystrzelony w jego kierunku pocisk przeciwlotniczy systemu Patriot zneutralizował zagrożenie.

W pobliżu 400-tysięcznego Khamees al-Mushait znajduje się baza lotnicza King Khalid, w której stacjonują m.in. F-15S z 6. i 55. Dywizjonu Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych (RSAF), biorące udział w operacjach bombardowania Jemenu.

W dniu 17 maja br. w Internecie opublikowano zdjęcia jemeńskich wyrzutni rakiet balistycznych Scud, które przetrwały uderzenie lotnicze ze strony Arabii Saudyjskiej.

Jemen użytkuje wyprodukowane jeszcze w ZSRR pociski balistyczne krótkiego zasięgu R-17 Elbrus (w kodzie DIA/NATO: SS-1C Scud-B; indeks GRAU: 9K72), które są wystrzeliwane z transportera-wyrzutni MAZ-543. Pociski te, dziś już dość przestarzałe, przeznaczone są do niszczenia zgrupowań wojsk, punktów dowodzenia, ważnych obiektów wojskowych i gospodarczych.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty